Pamięć Powstania Styczniowego – dyskusja o książce „Drogi do niepodległości. Reminiscencje popowstaniowe”

/// 21 marca 2018 r. (czwartek)
/// godz. 18:00
/// Siedziba główna Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, ul. Gdańska 13

Jaki wpływ miało Powstanie Styczniowe na treści i kształt polskiego dziedzictwa kulturowego? Co z tych ważnych, bolesnych i dramatycznych wydarzeń lat 1863-1864 przetrwało do czasów współczesnych? Czy Powstanie Styczniowe obecnie jest już tylko domeną historyków? Powodem do ponownego zastanowienia się nad tymi zagadnieniami przynosi książka „Drogi do niepodległości Reminiscencje popowstaniowe”, która w tym roku ukazała się nakładem Muzeum Historii Polski i wydawnictwa Neriton.
Publikacja składa się z dziesięciu studiów i artykułów przygotowanych przez najwybitniejszych specjalistów w kraju z zakresu dziewiętnastowiecznych zagadnień dotyczącej historii politycznej i społecznej w Polsce. Poruszają tematy międzynarodowego znaczenia sprawy polskiej w drugiej połowie XIX stulecia, genezy powstania styczniowego, popowstaniowej irredenty, postaw społeczeństwa polskiego pomiędzy powstaniem styczniowym i ożywieniem społeczno-politycznym na ziemiach polskich na przełomie XIX i XX wieku oraz popowstaniowe reminiscencje z okresu II Rzeczypospolitej i PRL.

Goście:

* prof. Radosław Żurawski vel Grajewski (historyk, Katedra Historii Powszechnej Najnowszej UŁ).

* prof. Małgorzata Gmurczyk-Wrońska (historyczka, Instytutu Historii PAN, wydawnictwo Neriton).

Prowadzenie:

* dr Mikołaj Mirowski (historyk i publicysta, Muzeum Historii Polski).

Patronat merytoryczny:

Muzeum Historii Polski

Patronat medialny:

Dzieje.pl, Dom Literatury w Łodzi, TVP Historia, TVP S.A. Oddział w Łodzi, Radio Łódź, Liberte!, Gazeta Trybunalska, Obserwator Międzynarodowy, Histmag.org.

Date: 21 marca 2019