Oferta Edukacyjna
Oddział Martyrologii Radogoszcz
Zapisy:
Dział Historyczny Oddziału Martyrologii Radogoszcz
tel. 42 620 05 82
Beata Kowska
b.kowska@muzeumtradycji.pl
Grupy maksymalnie 30-sto osobowe
Prosimy o rezerwacje miejsc przynajmniej tydzień przed ich terminem
Koszt zajęć:
Wstęp na wystawę: bezpłatny
Zwiedzanie z przewodnikiem: 60 zł
Warsztaty: 60 zł
Oferta zajęć edukacyjnych
Zajęcia edukacyjne realizowane są przez wykwalifikowanych pracowników merytorycznych Oddziału Martyrologii Radogoszcz, przy wykorzystaniu materiałów prezentacyjnych tworzonych na bazie zasobów muzealnych Muzeum Tradycji Niepodległościowych. Ich celem jest przybliżenie zagadnień związanych z działalnością Oddziału na Radogoszczu – w tym przede wszystkim historią dawnego niemieckiego więzienia policyjnego oraz masakry, jaka miała w nim miejsce w styczniu 1945 r., jak również z realiami życia codziennego w okupowanej przez hitlerowców Łodzi oraz w Kraju Warty.
Koszt zajęć – 60 zł
„Zabrał ich ogień… Piekło więzienia na Radogoszczu w świetle losów Polaków w Kraju Warty” – oferta zajęć edukacyjnych
Zajęcia dla szkół podstawowych
Klasy I-III
Radogoszcz bez tajemnic!
Czas trwania: 90 min.
W czasie zajęć uczniowie nie tylko zwiedzają część radogoskiej wystawy dotyczącą życia codziennego w Kraju Warty, poznają wyzwania i problemy dzieci żyjących w czasie wojny i okupacji (w przeszłości, ale również współcześnie). Dowiadują się również na czym na co dzień polega praca muzealnika i opiekuna zbiorów. W części warsztatowej mają okazję wczuć się w rolę kustosza, opracowując samodzielnie prawdziwe eksponaty muzealne.
Klasy IV-VIII
Gra muzealna „Tajemnice Litzmannstadt”
Czas trwania: 60 minut
Odkrywanie historii jest jak poszukiwanie skarbów. Tym skarbem będzie dla uczestników gry wiedza i pamięć o przeszłości Łodzi. Uczniowie rozwiązują zadania i łamigłówki, wspierani przez sympatycznego pomocnika z przeszłości – Bałuciarza Dyzia. Zajęcia toczą się zarówno w przestrzeni muzealnej, jak i sali dydaktycznej, a zadania trudnością są dostosowane każdorazowo do grupy wiekowej.
Jak przetrwać wojnę w Litzmannstadt? Życie codzienne w okupowanej Łodzi i w Kraju Warty
Czas realizacji: 60 min.
Zajęcia mają charakter pogadanki wzbogaconej interaktywnymi grami i quizami, w czasie której uczestnicy dowiadują się, jak zmieniło się życie ich rówieśników mieszkających w Łodzi w 1939 r., po wkroczeniu do miasta Niemców, dlaczego miasto zmieniło nazwę i herb, a także nazwy ulic. Poznają zarówno metody prześladowania społeczeństwa polskiego na ziemiach wcielonych do III Rzeszy, jak i formy oporu stawianego przez Polaków w Kraju Warty niemieckiemu okupantowi. Ich zadaniem jest przygotowanie infografiki podsumowującej zgromadzone przez nich wiadomości.
Zajęcia dla klas VII-VIII szkół podstawowych i szkół ponadpodstawowych
„Okupacyjna rozgrywka” – zajęcia edukacyjne oparte o grę planszową
Czas trwania: 45 minut
Gra rekomendowana po wcześniejszym zwiedzeniu wystawy „Zabrał ich ogień…”
Uczniowie poruszając się po planszy gry, odpowiadając na pytania ukryte na jej polach, sprawdzają swoją wiedzę na temat życia Polaków w Kraju Warty. Poznają najważniejsze postaci, które tworzyły rzeczywistość wojennej Łodzi oraz najważniejsze wydarzenia rozgrywające się na ziemiach polskich wcielonych do III Rzeszy. Gra rozwija, podsumowuje i ułatwia zapamiętanie informacji pozyskanych podczas zwiedzania muzealnej ekspozycji.
Kampania Wrześniowa – palcem po mapie
Czas realizacji: 90 min.
To warsztat edukacyjny dla młodzieży szkolnej, jak również rodzin z dziećmi powyżej 10. roku życia. Jego tematyka koncentruje się wokół zagadnień związanych z przebiegiem wojny obronnej Polski 1939 r. oraz przyczynami i konsekwencjami klęski poniesionej wtedy przez Polskę. W toku warsztatów uczestnicy pozyskują informacje dotyczące działań wojennych prowadzonych we wrześniu 1939 r. i samodzielnie przygotowują mapę ilustrującą przebieg tej kampanii. Dyskutują na temat alternatywnych strategii obronnych państwa polskiego w 1939 r. oraz prób oceny polityki polskiej w tamtym okresie.
Zajęcia dla szkół ponadpodstawowych
Lekcja muzealna „Przez Kraj Warty do Radogoszcza”
Czas trwania: 90 minut (łącznie z czasem zwiedzania wystawy)
Lekcja muzealna rozgrywa się w przestrzeni wystawy „Zabrał ich ogień…” Uczniowie otrzymują karty pracy, które w trakcie zwiedzania systematycznie uzupełniają na podstawie usłyszanych czy odszukanych na ekspozycji muzealnej informacji. Dzięki temu w aktywny sposób poznają warunki życia w Łodzi w okresie II wojny światowej i niemieckiej okupacji. Mogą lepiej zrozumieć system represji stosowanych wobec społeczeństwa polskiego oraz form oporu Polaków przeciwko Niemcom. Rozwijają wrażliwość wobec cywilnych ofiar konfliktów zbrojnych w kontekście historycznym, jak również współczesnym.
Ofiary i zbrodniarze – losy ofiar i katów Litzmannstadt w kontekście polityki niemieckiej wobec Polaków w Kraju Warty
Czas trwania: 60 min.
Spotkanie rozpoczyna się od merytorycznego wprowadzenia uczestników w zagadnienie polityki terroru i wyniszczenia, jaką Niemcy stosowali wobec Polaków w Kraju Warty. Uczestnikom prezentowana jest też historia więzienia na Radogoszczu i zagłady jego więźniów. W czasie spotkania wykorzystywana jest metoda „Historii w 6 słowach”. Uczestnicy zajęć zapoznają się z materiałami źródłowymi prezentującymi sylwetki wybranych postaci związanych z historią okupowanej Łodzi i radogoskiego więzienia. Tworzą własne opowiadania, podejmują dyskusję o wyborach moralnych i etycznych dokonywanych przez ludzi w obliczu zagrożenia, wojny, śmierci.
Prelekcje historyczne
W obliczu niemożliwych decyzji – polityka polski i państw europejskich w przeddzień wybuchu II wojny światowej
Czas realizacji: 60 min.
Wykład skierowany do młodzieży szkolnej (uczniów klas VII-VIII szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych), jak również odbiorców dorosłych i seniorów. Przedstawia przebieg rozgrywek politycznych w Europie w II połowie lat 30-stych XX wieku, które ostatecznie doprowadziły do wybuchu II wojny światowej. Treść wykładu może także skłaniać do dyskusji o alternatywnych ścieżkach polskiej polityki zagranicznej w obliczu zagrożenia ze strony III Rzeszy i ZSRR.
Arthur Greiser – Gauleiter i namiestnik Kraju Warty
Czas realizacji: 60 min.
Wykład skierowany do młodzieży szkolnej (uczniów klas VII-VIII szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych), jak również odbiorców dorosłych i seniorów. Przybliża sylwetkę Arthura Greisera – namiestnika Kraju Warty, gorliwego nazisty i zbrodniarza wojennego. Może być również przyczynkiem do rozważań na temat losów ziem polskich włączonych w 1939 r. w granice III Rzeszy i prześladowań zamieszkujących je Polaków.
Jesień 1939 r. w Łodzi – początki niemieckiej okupacji miasta
Czas realizacji: 60 min.
Wykład skierowany do wszystkich grup wiekowych odbiorców. Prezentuje losy miasta i jego mieszkańców w pierwszym okresie niemieckiej okupacji. Kreśli obraz życia codziennego łodzian w nowych dla nich realiach germanizowanego brutalnie miasta.