Oferta Edukacyjna
Oddział Stacja Radegast
Miejsce Aleja Pamięci Ofiar Litzmannstadt Getto 12
tel. 42 62 005 90
e-mail:radegast@muzeumtradycji.pl
Grupy maksymalnie 30-sto osobowe.
Oferta kierowana jest do osób powyżej 13 roku życia.
Oferta jest realizowana w języku polski lub języku angielskim
Zwiedzanie z przewodnikiem stanowi podstawowe narzędzie edukacyjne placówki, ważne ze względu na szczególny charakter miejsca pamięci. Celem oprowadzania jest zapoznania uczestników z historią Stacji Radegast w kontekście dziejów getta łódzkiego. Oferta kierowana jest do osób indywidualnych oraz grup zorganizowanych.
czas trwania: 1h
rezerwacja maksymalnie na 3 dni przed planowanym terminem, bądź na bieżąco w zależności od dostępności pracownika.
Stacja Radegast – pamięć miejsca i miejsce pamięci
Zajęcia przedstawiają historię Stacji Radegast w okresie funkcjonowania getta oraz powojenną historię miejsca i pamięci o getcie.
Getto łódzkie 1940-1944
Zajęcia przedstawiają historię getta łódzkiego.
„W getcie nie ma dzieci – są mali Żydzi”. Dzieci w getcie.
Zajęcia przedstawiają sytuację dzieci w getcie łódzkim, ich codzienne życie, jego warunki, konieczność pracy oraz śmierć.
Wsiedlenie Żydów zachodnioeuropejskich do getta łódzkiego
Zajęcia przedstawiają przyczyny, przebieg i konsekwencje wsiedlenia blisko 20 tys. grupy Żydów zachodnioeuropejskich do getta łódzkiego.
Obóz cygańskie w getcie 1941–1942
Zajęcia przedstawiają historię Romów i Sintii deportowanych do łódzkiego getta w kontekście eksterminacji tej grupy narodowej w okresie II wojny światowej.
Obóz przy ul. Przemysłowej. Los polskich dzieci w okresie okupacji.
Zajęcia przedstawiają dzieje obozu dla polskich dzieci przy ul. Przemysłowej, w kontekście losów dzieci w Łodzi w okresie II wojny światowej.
„Życie niewarte życia?”. Los pacjentów szpitala psychiatrycznego przy ul. Wesołej.
Zajęcia przedstawiają los akcji eutanazyjnego zrealizowanej przez specjalny niemiecki oddział SS w ośrodku psychiatrycznym przy ul. Wesołej, stanowiąc przyczynek do dyskusji o historii „eutanazji” osób psychicznie chorych i upośledzonych w okresie II wojny światowej, będącej preludium Zagłady.
Zagłada na prowincji. Getta na terenie Kraju Warty 1940-1942
Zajęcia przedstawiają historię mniejszych getta w regionie łódzkim (Pabianic, Brzezin etc.), których historia wiąże się z gettem łódzkim, prezentując zarazem specyficzny lokalny kontekst Zagłady.
Kulmhof – pierwszy niemiecki obozu zagłady
Zajęcia przedstawiają historię pierwszego niemieckiego obozu zagłady zlokalizowanego 70 km od Łodzi, którego dzieje splatają się z historią getta łódzkiego z którego deportowano tysiące mieszkańców ku Zagładzie. Zajęcia są również okazją do przedstawienia Zagłady w Kraju Warty w szerszym kontekście.
Strategie przetrwania – strategie pomocy w getcie łódzkim
Zajęcia przedstawiają sposoby przetrwania w getcie (np. szmugiel, ucieczka) oraz reakcję ludności z poza getta na los zamkniętych w nim Żydów. Zajęcia stanowią okazję do dyskusji na temat postaw wobec Zagłady tak w przeszłości, jak i współcześnie.
czas trwania: 1h
rezerwacja maksymalnie na 3 dni przed planowanym terminem
Celem pobytu studyjnego jest zapoznanie jego uczestników z historią Stacji Radegast oraz dziejami getta i jego znaczeniem w polityce eksterminacyjnej prowadzonej przez III Rzeszę. Wizyta studyjna obejmująca warsztaty oraz aktywne zwiedzanie przestrzeni dawnego getta.
czas trwania: ok. 4-6h
rezerwacja maksymalnie na 14 dni przed planowanym terminem