Banderia Prutenorum – Chorągwie Zwycięskie – Polskie Viktorie

Wystawa to kilkadziesiąt plansz na których poprzez pryzmat wybitnych dzieł sztuki zaprezentowane są największe polskie zwycięstwa.Niespotykane jest miejsce prezentacji. Zdecydowaliśmy się na nasz dziedziniec wewnętrzny, który kiedyś spełniał funkcje więziennego spacerniaka.

Obrazy historyczne były i do dziś dnia pozostały świadectwem naszych dziejów. Odbiciem nastrojów, klimatów i postaw ludzkich – “Polaków dziejów malowaniem”. Stąd na wystawie plenerowej, którą zatytułowaliśmy „BANDERIA PRUTENORUM – CHORĄGWIE ZWYCIĘSKIE – POLSKIE VIKTORIE”, prezentujemy, choć z konieczności tylko niewielki, wycinek polskiego malarstwa historyczno – batalistycznego. Te obrazy, które nie tylko „krzepią” ukazując nasze zwycięstwa, ale i są dokumentem czasów, w których powstały, swoistym pomnikiem minionych dziejów.
Przecież historia Polski to nie tylko „historia martyrologii”, ale i czasy świetności naszego oręża. Czasy, w których odnosiliśmy nie tylko „moralne zwycięstwa”, ale i zwycięstwa realne – często zmieniające losy nie tylko kraju, ale 1 Europy. Wielką rolę w takim kształtowaniu się świadomości Polaków odegrało malarstwo. Obok pieśni i poezji patriotycznej było zwierciadłem, w którym odbijała się wielowiekowa historia kraju.