Ewolucja polskiego żołnierza XVIII-XX w.

OPIS:

Wystawa powstała w oparciu o zbiory MTN, prezentujemy na niej jak zmieniało się uzbrojenie i umundurowanie polskiego żołnierza od przełomu XVIII i XIX wieku po okres II wojny światowej. Taki przedział czasowy został wymuszony eksponatami, które posiadamy w swoich zbiorach. Mamy wiele pamiątek dotyczących historii polskiego czynu zbrojnego, związanych z okresem jaki zostanie zaprezentowany na wystawie.
Wystawa jest pod tym względem wyjątkowa, że zostało na niej zaprezentowanych wiele eksponatów, które do tej pory nigdy nie były prezentowane. Na ekspozycji znajdzie się wiele pamiątek po konkretnych żołnierzach w tym między innymi płaszcz i kurtka mundurowa polskiego legionisty Antoniego Bara; kurtka PWK powstańca warszawskiego – Jadwigi Reder; kurtka mundurowa a także inne przedmioty po pilocie RAF – Aleksandrze Gertnerze (uczestniku nalotów na Niemcy w 1945 r.).
Wystawa podzielona została na trzy odrębne części:
W pierwszej z nich zobaczymy wprowadzenie do wystawy wraz z osią czasu oraz filmem stanowiącym omówienie przełomowych momentów w rozwoju polskiego żołnierza od XI po XVIII wiek. Znajdują się tutaj również rekwizyty takie jak: broń biała z XVIII w., a także broń palna i biała, elementy umundurowania oraz pamiątki patriotyczne z XIX wieku.
Część druga prezentuje polskiego żołnierza w latach 1900-1939, ze szczególnym uwzględnieniem używanej w tym okresie broni palnej oraz polskich organizacji paramilitarnych, Legionów Polskich i Przysposobienia Wojskowego Kobiet.
W trzeciej zaś części zobaczymy polskiego żołnierza w latach 1939-1945, ze szczególnym uwzględnieniem działalności Armii Krajowej oraz walki Polaków na frontach II wojny światowej. Zaprezentowane zostały tutaj także pamiątki oraz oryginalne mundury z różnych formacji wojskowych.

TWÓRCY WYSTAWY:
Dyrektor Muzeum: Jacek Wawrzynkiewicz
Zespół kuratorski:
Wioletta Bernat
Konrad Czernielewski
Kamila Lutek-Urbaniak
Piotr Spólnicki
Oprawa graficzna:
Edyta Łaszkiewicz
Montaż:
Józef Piecyk
Tomasz Karkowski
Multimedia:
Marcin Rodewald
Promocja:
Artur Kamiński

Wystawa pt.: „Ewolucja polskiego żołnierza XVIII-XX w.” prezentowana jest w oddziale MTN w Łodzi przy ulicy Gdańskiej 13.