Wrzesień 1939 roku w polskim filmie fabularnym

Wystawa Wrzesień 1939 roku w polskim filmie fabularnym przedstawi wydarzenia okresu kampanii obronnej ukazane w klasycznych pozycjach rodzimej kinematografii. Od ataku na Westerplatte i Pocztę Polską w Gdańsku, poprzez obronę stolicy i walki z wrogiem, po zakończenie nierównych zmagań i przejście do innych form przeciwstawiania się przeciwnikowi. Do jednych z najbardziej interesujących eksponatów prezentowanych na wystawie Wrzesień 1939 roku w polskim filmie fabularnym należą: polska bandera wojenna ze zbiorów Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku oraz polska skrzynka pocztowa z Wolnego Miasta Gdańska będąca własnością Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu. Bandera została przekazana przez dowództwo garnizonu szwedzkiej marynarki wojennej w Karlskronie, a umieszczony na niej orzeł jest wzoru który obowiązywał na banderach wojennych od 10 lutego 1920 roku do 28 marca 1930 roku. Równie ciekawym eksponatem jest skrzynka Poczty Polskiej z Gdańska. Tę polskim pocztowcom udało się uratować, pozostałe zostały już 1 września 1939 roku zdjęte przez Niemców z budynków i zniszczone.

TOWARZYSZĄCA WYSTAWIE PUBLIKACJA PT.: „WRZESIEŃ 1939 ROKU W POLSKIM FILMIE FABULARNYM” JEST DO NABYCIA W ODDZIAŁACH MTN W ŁODZI ORAZ ZA POŚREDNICTWEM NASZEJ STRONY.