Getto łódzkie było jednym z najbardziej izolowanych od świata zewnętrznego. Wpływało to w zasadniczy sposób na strategię przetrwania jego przymusowych mieszkańców. Równolegle polscy i niemieccy mieszkańcy miasta codziennie pokonywali ulice eksterytorialne przebiegające przez wydzieloną „dzielnicę zamkniętą”. W trakcie spaceru przyjrzymy się gettu z perspektywy zewnętrznego obserwatora tamtych czasów. Szczególną uwagę skoncentrujemy na wiedzy i świadomości jego istnienia wśród mieszkańców Łodzi (Litzmannstadt) – na ile bycie świadkiem dramatu Żydów wpływało na oceny rzeczywistości, formy pomocy, bądź jej braku oraz utrzymywanie nielegalnych…
Stacja Radegast, al. Pamięci Ofiar Litzmannstadt Getto 12 Łódź,91-859Polska
W 1939 roku Łódź zamieszkiwało 233 tysiące Żydów. Od początku okupacji we wrześniu 1939 roku łódzcy Żydzi zostali poddani surowym represjom, których najjaskrawszym przykładem było utworzenie getta (8 lutego 1940 r.). Było ono pierwszym w pełni odizolowanym od reszty miasta gettem na okupowanych ziemiach polskich, drugim pod względem liczebności w okupowanej Europie i najdłużej istniejącym w latach 1940-1944. 30 kwietnia 1940 roku nastąpiło zamknięcie granic getta. Obszar "dzielnicy zamkniętej" - 4,13 km2, stanowił około 2% ówczesnego terytorium miasta. Getto zostało…
3 maja zapraszamy serdecznie do Muzeum, gdzie na naszym stanowisku warsztatowym każdy będzie mógł stworzyć własną, królewską koronę – z pomocą papieru, ozdobnych materiałów, kleju, nożyczek i zszywacza.Warsztaty są dostępne bezpłatnie w ramach biletu wstępu do muzeum.
W roku 2025 obchodzimy 1000-lecie pierwszej koronacji królewskiej w Polsce.Z tej wyjątkowej okazji serdecznie zapraszamy na warsztaty historyczne, podczas których uczestnicy będą mieli okazję: poznać fascynujące ciekawostki o wybranych polskich władcach, wysłuchać opowieści o słynnym denarze Bolesława Chrobrego, odnaleźć Władysława Jagiełłę na obrazie "Bitwa pod Grunwaldem", odkryć, jak Kazimierz Wielki „murował” Polskę, a także przyjrzeć się burzliwym losom ostatniego króla Polski – Stanisława Augusta Poniatowskiego. Prowadzenie: Klaudia Blewąska Obowiązują zapisy: edukacja@muzeumtradycji.pl, lub 42 620 05 70,Zapisy: od poniedziałku do piątku…
Obóz cygański w Łodzi był pierwszym miejscem ścisłego odosobnienia, przenaczonym wyłącznie dla Romów i Sinti na okupowanych ziemiach polskich. Na terenie getta łódzkiego, w kwartale dzisiejszych ulic: Wojska Polskiego, Obrońców Westerplatte, Starosikawskiej i Głowackiego w listopadzie 1941 uwięziono prawie pięć tysięcy Romów i Sinti z terenu Burgenlandu (pogranicze austro-węgierskie). W wyniku tragicznych warunków sanitarnych, aprowizacyjnych panujących w obozie oraz epidemii tyfusu, zmarło około 700 osób. Pozostali osadzeni od połowy grudnia 1941 roku do połowy stycznia 1942 zostali wywiezieni i zamordowani…
Łódź przełomu XIX i XX wieku przypominała Dziki Zachód. Pod pokrywą miasta toczyło się życie rewolucyjnych dziupli, tajnych mieszkań, giełd robotniczych i melin. Bezwzględnie likwidowane przez rosyjskich żandarmów stanowiły zaplecze buntu. Spacer odkryje przed nami miasto nieznane, którego pamięć pozostała na kartach wspomnień uczestników wydarzeń, które znajdują się w zbiorach Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi. Będą one stanowiły najlepszy przewodnik dla tych, którzy odkryć będą chcieli historię mniej znaną.
Stacja Radegast, al. Pamięci Ofiar Litzmannstadt Getto 12 Łódź,91-859Polska
Zwiedzanie z przewodnikiem wystaw stałych oraz czasowych Oddziału Stacja Radegast. Uczestnicy zostaną zapoznani z historią getta łódzkiego oraz dziejami obiektu. Spacer będzie również sposobnością do poznania symboliki Pomnika Zagłady Litzmannstadt Getto. Zapisy nie obowiązują. Spacer biletowany. Płatność na miejscu wyłącznie gotówką. Koszt: 12 zł/osoba (bilet normalny) lub 6 zł (bilet ulgowy). Zniżka w wysokości 50 % przysługuje m.in. uczniom, nauczycielom, osobom powyżej 65. roku życia oraz posiadaczom Karty Łodzianina i Karty Dużej Rodziny.
Prelekcja popularnonaukowa poświęcona wojennej walce o skarby polskiego dziedzictwa. W czasie spotkania przyjrzymy się działaniom muzealników, historyków, historyków sztuki mających na celu ukryć artefakty przed najeźdźcami. Dowiemy się także kim byli „Monuments Men” i w jaki sposób są związani z polskimi dziełami sztuki. Koszt: 12 zł/ os. (zniżka 50% z legitymacją emeryta/rencisty, legitymacją szkolną, Kartą Łodzianina, Kartą Dużej Rodziny).
Opowieść o więzieniu w czasie II wojny światowej na tle historii Haliny Szwarc z domu Kłąb, aresztowanej w maju 1944 r. Czas trwania 75 minut. Prowadzący: Kamila Lutek-Urbaniak Zapisy: obowiązują zapisy pod numerami 42 620 05 70 lub 42 620 05 71 (zapisy od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-16.00) Koszt: dla każdego seniora bilet ulgowy 6 zł od osoby
Niemiecki filozof, który poświęcił życie krytyce kapitalizmu, był człowiekiem pełnym sprzeczności – idealistą, który wiódł hulaszcze życie, rewolucjonistą o burżuazyjnych korzeniach i przełomowym myślicielem, który zdobył doktorat po linii najmniejszego oporu. Jak to możliwe, że człowiek piszący w londyńskiej bibliotece i żyjący na garnuszku rodziny i przyjaciół stał się ikoną walki klas? Dlaczego spowodował upadek własnej organizacji w chwili jej największego triumfu? Czemu chciał przekonać religijnych robotników do ateizmu? Czy jego chęć rozpętania rewolucji wynikała z odrzucenia przez chrześcijański niemiecki…