Przepiękne kompozycje z barwionego szkła, które podziwiać możemy w łódzkich kamienicach, staną się dla nas inspiracją do stworzenia własnego witrażu. Zastosujemy jednak technikę bardziej przystępną dla młodych twórców – tektura, bibuła, kolorowe folie to materiały, z których w łatwy sposób wyczarujemy barwne dzieła sztuki. Wzorem dla naszych prac będą łódzkie witraże z przełomu XIX i XX wieku. Młodzi artyści poznają technologię wytwarzania oraz historię tych finezyjnych, szklanych obrazów i dowiedzą się, gdzie w Łodzi można je podziwiać. Spotkanie biletowane: 5…
Z okazji Dnia Matki i Dnia Dziecka zapraszamy do Oddziału Martyrologii Radogoszcz na podróż w czasie, do której zaprasza znany łobuz i bałucki zawadiaka Dyzio. Wspólnie z edukatorem Muzeum opowie on uczestnikom warsztatów o przygodach, jakie spotykały go w Łodzi w czasach, kiedy trwała wojna i miasto okupowali Niemcy. Przygotuje dla nich również zagadki i zadania, dzięki którym współczesne dzieci (i ich opiekunowie) poznają wyzwania dnia codziennego, przed jakimi wojna stawiała małych i dużych łodzian 80 lat temu. Preferowany wiek…
Stacja Radegast, al. Pamięci Ofiar Litzmannstadt Getto 12 Łódź,91-859Polska
Od 8 maja br. zapraszamy osoby indywidualnie odwiedzające nasz oddział Stacja Radegast do skorzystania z oprowadzania z przewodnikiem, w ramach zwiedzania organizowanego w turach - w każdą pierwszą niedzielę miesiąca o godz. 12.00 – cyklicznie w okresie od maja do października br. Wcześniejsza rezerwacja nie jest wymagana, wystarczy przybyć na miejsce na 15 minut przed rozpoczęciem wydarzenia i zgłosić się do obsługi. Oprowadzanie będzie odbywało się w języku polskim. Realizacja usługi będzie możliwa, przy udziale minimum 4 osób indywidualnych…
Spacer dla seniorów (i nie tylko), w trakcie którego uczestnicy poznają miejsca i historie związane z wydarzeniami II wojny światowej w Łodzi. W trakcie spaceru uczestnicy poznają szczegóły bombardowania Sztabu Armii „Łódź" we wrześniu 1939 r., losy łodzian prześladowanych w ramach „Intellinetzaktion", dotrą do dwóch hitlerowskich więzień naznaczonych cierpieniem Polaków w okupowanej przez Niemców Łodzi. Start spaceru: Plac Pamięci Narodowej (przed wejściem do Muzeum). Koszt: 5 zł. Kontakt: e-mail: b.kowska@muzeumtradycji.pl tel.: 42 620 05 82
Gra miejska „Łódzcy Bohaterowie" przenosi uczestników w realia Łodzi tuż po zakończeniu niemieckiej okupacji. Gracze ruszają w trasę śladem tajnego agenta, który przybywa do miasta w styczniu 1945 r. z rozkazem odnalezienia konspiratorów z czasów okupacji. Razem z nim przemierzają ulice Łodzi w poszukiwaniu jej bohaterskich mieszkańców, jednocześnie wypatrując wskazówek i rozwiązując postawione przed nimi zadania. Pakiety gry do pobrania na starcie. Prosimy o zabranie długopisów lub ołówków. Start: 12.06.2022 r. o godz. 11.00 z rogu ulic. 6 Sierpnia i…
Jesień 1941 r. była jednym z przełomowych momentów w historii łódzkiego getta. Do dzielnicy zamkniętej w okupowanej Łodzi deportowano wtedy grupę niemal 20 tys. Żydów z miast III Rzeszy i Protektoratu Czech i Moraw. Wśród nich byli ludzie znani, naukowcy, intelektualiści, weterani wojenni. Spacer będzie sposobnością do poznania ich losów i warunków w którym przyszło im żyć w getcie, tego jak postrzegali swój los oraz jak oceniali ich inni mieszkańcy „dzielnicy zamkniętej”. Termin: 12.06.2022 r. (niedziela), godz. 12.00. Prowadzenie: Bogdan…
Zapraszamy na opowieść o Feliksie Dzierżyńskim - jednym z czołowych przywódców bolszewickich w latach 1917-1926, twórcy i szefie Czeka (Wszechrosyjskiej Nadzwyczajnej Komisji do Walki z Kontrrewolucją i Sabotażem), a następnie GPU i OGPU (Państwowego Zarządu Politycznego i Zjednoczonego Państwowego Zarządu Politycznego). Człowieku obsesyjnie oddanym sprawie rewolucji i ustanowieniu ustroju socjalistycznego w Rosji, a potem w całej Europie. Na wykładzie prelegent zapozna również słuchaczy z opiniami polityków europejskich o Dzierżyńskim w tym m.in. Józefa Piłsudskiego, omówi dzieje jego rodziny oraz omówi…
Zapraszamy osoby indywidualnie do odwiedzenia Kuźni Romów. Istnieje możliwość skorzystania z oprowadzania po wystawie z przewodnikiem. Wcześniejsza rezerwacja nie jest wymagana, wystarczy przybyć na miejsce. Oprowadzanie będzie odbywało się w języku polskim. Z oferty nie mogą skorzystać grupy zorganizowane. Obsługa: Pracownicy oddziału Stacja Radegast. Najbliższe otwarcie: 23 czerwca 2022 (niedziela), godz. 16.00-17.00. Gdzie: Ul. Wojska Polskiego 84. Koszt: Bezpłatnie
W grze „Odszukaj Artefakt", uczestnicy będą mieli za zadanie odszukać w przestrzeni wystaw wybrane eksponaty. W ramach wstępu, skupimy się na poszukiwaniu artefaktów z wystawy stałej pt.: „Historia Więzienia przy Długiej (Gdańskiej) 13 w Łodzi w latach 1885-1953." W kolejnym etapie gry zwiększymy trudność zadania, jakim będzie odnalezienie 12 wybranych przedmiotów, poszerzając obszar poszukiwań do wszystkich trzech wystaw prezentowanych w Oddziale przy ulicy Gdańskiej. Nie zabraknie również opowieści pracownika muzeum o najciekawszych artefaktach umieszczonych w grze. Czas trwania: około 60…
Stacja Radegast, al. Pamięci Ofiar Litzmannstadt Getto 12 Łódź,91-859Polska
Od 8 maja br. zapraszamy osoby indywidualnie odwiedzające nasz oddział Stacja Radegast do skorzystania z oprowadzania z przewodnikiem, w ramach zwiedzania organizowanego w turach - w każdą pierwszą niedzielę miesiąca o godz. 12.00 – cyklicznie w okresie od maja do października br. Wcześniejsza rezerwacja nie jest wymagana, wystarczy przybyć na miejsce na 15 minut przed rozpoczęciem wydarzenia i zgłosić się do obsługi. Oprowadzanie będzie odbywało się w języku polskim. Realizacja usługi będzie możliwa, przy udziale minimum 4 osób indywidualnych (z…