dr Adam Sitarek, Relacje polsko-żydowskie w Łodzi

al. Pamięci Ofiar Litzmannstadt Getto 12
25 października 2022 @ 18:00 - 19:00

Wykład w ramach wystawy czasowej “Byli sąsiadami. Ludzkie wybory i zachowania w obliczu Zagłady”, organizowanej przez USHMM. Dr Adam Sitarek jest kierownikiem Centrum Badań Żydowskich przy Uniwersytecie Łódzkim. Jest autorem monografii Otoczone drutem państwo. Struktura i funkcjonowanie administracji żydowskiej getta łódzkiego nagrodzonej w konkursie historycznym tygodnika „Polityka”; stanowi część zespołu redakcyjnego Encyklopedii getta łódzkiego (2014; 2016) oraz Kroniki getta łódzkiego (2009). Obraz getta łódzkiego i losu jego mieszkańców znalazł odbicie w wielu relacjach opowiadajacych o okupacyjnych dziejach Łodzi sporządzonych zarówno przez ludność polską, jak i mieszkających w Litzmannstadt Niemców.
W zachowanych świadectwach odnaleźć można dwa główne motywy – pierwszy, to los Żydów w pierwszych miesiącach okupacji wraz z przymusowym przesiedleniem do getta, drugi – spojrzenie na getto z drugiej strony „drutów”, przede wszystkim z okien tramwaju podążającego trasą przecinającą getto.
Niekiedy w relacjach osób, które przed wojną utrzymywały bliskie kontakty z Żydami widać współczucie i troskę o los uwięzionych za parkanem z drutu kolczastego. Nie wszyscy mieszkańcy miasta podzielali jednak te emocje. Dla części spośród nich, zwłaszcza dla Niemców przesiedlonych do miasta w czasie trwania wojny, Żydzi byli obcy, zarówno dosłownie, jak i symbolicznie. Nie utożsamiano się z ich losem, a jedynie odnotowywano ich obecność lub jej brak.

Kontakt:

e-mail: radegast@muzeumtradycji.pl