Dzień Pamięci o Zagładzie Romów

Dzień Pamięci o Zagładzie Romów

2 sierpnia 2019 r. godz. 9.30

Miejsce: Kuźnia Romów, ul. Wojska Polskiego 84, Łódź

W tym roku mija 75. rocznica likwidacji przeznaczonego dla Romów i Sinti obozu rodzinnego, tzw. Zigeunerlager, w obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau. W tym dniu, 2 sierpnia 1944 r., blisko 3 tys. Romów i Sinti poniosło śmierć w komorach gazowych tego obozu.

Dzień Pamięci o Zagładzie Romów, ustanowiony decyzją Sejmu RP w 2011 r., upamiętnia Porajmos, czyli masową eksterminację Romów i Sinti przez nazistowskie Niemcy w okresie II wojny światowej.

Jednym z elementów tych prześladowań był utworzony w listopadzie 1941 r. obóz cygański w getcie łódzkim. Było to pierwsze miejsce ścisłego odizolowania, utworzone wyłącznie dla Romów w czasie II wojny świtowej, w którym przebywało ok. 5 tys. osób, deportowanych uprzednio z Burgenlandu na pograniczu austriacko-węgierskim. Obóz został zlikwidowany w styczniu 1942 r., w tym czasie około 800 osób zmarło w wyniku epidemii tyfusu, reszta została zamordowana w obozie zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem.

Pragnąc upamiętnić ofiary Porajmos, Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi wraz z Centrum Doradztwa i Informacji dla Romów w Polsce z siedzibą w Pabianicach we współpracy z Teatrem Szwalnia w Łodzi zapraszają 2 sierpnia 2019 r. na uroczystości przed jednym z zachowanych budynków dawnego obozu – Kuźni Romów.

9.30 Rozpoczęcie uroczystości
9.40 Oficjalne przemówienia
10.00 Złożenie kwiatów / zapalenie zniczy
Oprawa artystyczna przygotowana przez młodzież romską

Uroczystościom będzie towarzyszyć instalacja artystyczna “NieObcy”, autorstwa Ewy Łukasiewicz, stypendystki Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Instalacja jest próbą połączenia świadectwa przeszłości z tym, co nadal żywe, co udało się ocalić, co pielęgnowane będzie trwać oraz stanowić o sile i pięknie człowieka.

Date: 2 sierpnia 2019