Finisaż wystawy “Kobiece twarze Niepodległości”

ul. Gdańska 13

Zapraszamy na finisaż wystawy pt.: “Kobiece twarze Niepodległości”. Jest to okazja by poznać dążenia kobiet polskich do uzyskania praw politycznych, których efektem było przyznanie w niepodległej Polsce praw wyborczych obywatelom bez różnicy płci. To zagadnienie ukazuje nie tylko historię polskiego ruchu emancypacyjnego, ale także jego specyfikę, wynikającą z braku niepodległego państwa polskiego, które mogłoby zadbać o prawa swoich obywateli. Ekspozycja ukazywała również wieloaspektowe działania kobiet na rzecz utrzymania tożsamości narodowej oraz odrodzenia niepodległego państwa polskiego. Niełatwo jest bowiem przeprowadzić jednoznaczną linię demarkacyjną między inicjatywami podejmowanymi przez kobiety w imię równouprawnienia, a tymi, które wynikały z zaangażowania dla sprawy niepodległościowej: wysuwany przez emancypantki postulat możliwości edukacji i pracy zarobkowej kobiet, wiązał się dla nich również z działaniem na rzecz narodu. Wystawa miała charakter tak poznawczy, jak i wychowawczy: ukazuje Polskę, jako kraj, który jako jeden z pierwszych przyznał prawa wyborcze kobietom.

Wystawa została sfinansowana z środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z programu Funduszu Promocji Kultury i Urzędu Miasta Łodzi

Patronat medialny:
Radio Łódź