Ładowanie Wydarzenia

Historia Polski wg Adama Pragiera – dyskusja o książce „Czas przeszły dokonany”

18 kwietnia 2019 @ 18:00 - 19:00
  • To event minęło.

W ramach Salonu Historycznego Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, serdecznie zapraszamy na spotkanie z cyklu Plus czy Minus – konfrontacje historyczne zatytułowane:

Historia Polski wg Adama Pragiera – dyskusja o książce „Czas przeszły dokonany”

/// 18 kwietnia 2019 r. (czwartek)
/// godz. 18:00
/// Siedziba główna Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, ul. Gdańska 13
„Pamiętnik, który czyta się jak najciekawszą powieść” – „Czas przeszły dokonany” Adama Pragiera, który ukazał się właśnie w serii „100-lecie niepodległości. Wspomnienia i pamiętniki” nakładem Muzeum Historii Polski, należy do utworów wspomnieniowych najchętniej cytowanych przez historyków. Książka przedstawia polityczne dzieje Polski od początku XX wieku do 1945 roku, widziane przez pryzmat doświadczeń wybitnego działacza socjalistycznego. „Czas przeszły dokonany” Adama Pragiera uważa się za najlepiej napisaną narrację wspomnieniową, jaka wyszła spod pióra polskiego polityka. Autor był silną indywidualnością, potrafił dokonywać odważnych wyborów i głosić niepopularne opinie. Niedługo przed śmiercią napisał: „Całe moje życie rozgrywało się w konfliktach z otoczeniem. Najpierw z rodzicami, wnet po tym z moją ówczesną żoną, później, gdy wszedłem do Rady Naczelnej PPS, a potem do sejmu, miałem ostre konflikty z większością klubu posłów PPS, którzy wciąż podtrzymywali Piłsudskiego, mimo że jego styl rządzenia coraz więcej zbliżał się do dyktatury. To samo, w ostrzejszej jeszcze formie, działo się na emigracji, kiedy większość Komitetu Zagranicznego PPS popierała generała Sikorskiego, mimo ze układ Sikorski–Majski z lata 1941 roku już wyraźnie zapowiadał klęskę, która w trzy lata później spotkała nas w Jałcie”. Postawa człowieka niezależnie myślącego, odpornego na naciski, gotowego na kolejne trudne konfrontacje sprawiła, że odegrał istotną rolę w opozycji antysanacyjnej i rządzie Tomasza Arciszewskiego, wyrażającym sprzeciw wobec postanowień jałtańskich. Inteligencja Pragiera, jego rozległe zainteresowania i talent literacki przyniosły wspomnienia wartościowe poznawczo, atrakcyjne literacko dla czytelników. Dzieło historyczne, napisane doskonałym językiem literackim, jak oceniał je m.in. Józef Mackiewicz, dedykowane Stefanii Zahorskiej, towarzyszce życia Pragiera, ukazuje się w opracowaniu Andrzeja Friszke i Ewy Pejaś, uzupełnione o kontekstowe komentarze i wstęp szkicujący drogę życiową autora.
Goście:
* prof. Andrzej Friszke (historyk, Instytut Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk, współautor wstępu i opracowania wspomnień Adama Pragiera „Czas przeszły dokonany”)
* dr Ewa Pejaś (historyczka i filozofka, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Szczecinie, współautorka wstępu i opracowania wspomnień Adama Pragiera „Czas przeszły dokonany”)
Prowadzenie:

* dr Mikołaj Mirowski (historyk i publicysta, Muzeum Historii Polski).
Patronat merytoryczny:

Muzeum Historii Polski

Patronat medialny:

Dzieje.pl, Dom Literatury w Łodzi, TVP Historia, TVP3 Oddział w Łodzi, Radio Łódź, Liberte!, Gazeta Trybunalska, Obserwator Międzynarodowy, Histmag.org.

Details

Date: 18 kwietnia 2019
Time: 18:00 - 19:00