Kinematografia polska wobec Zagłady (1945-1968)

11 czerwca 2019 @ 18:00 - 19:00

11.06.2019 (wtorek) | godz. 18.00

Kinematografia polska wobec Zagłady (1945-1968)

Sylwia Jankowy

Po dramatycznych doświadczeniach wojennych kinematografia polska zmagała się z dużymi trudnościami w odbudowywaniu przemysłu filmowego, lecz już w listopadzie 1945 r. utworzono państwowe przedsiębiorstwo „Film Polski”, podlegające bezpośrednio Ministerstwu Kultury i Sztuki. Obraz filmowy stał się narzędziem konstruowania światopoglądu społeczeństwa i rzucał zupełnie inne światło na doświadczenie wojenne.

W jaki sposób filmy pokazywały wojenną rzeczywistość? Jaka estetyka dominowała w kinie polskim po 1945 r.? Jaką rolę w filmach o Zagładzie odegrała cenzura i wreszcie w jaki sposób budowano narrację dotyczącą stosunków polsko-żydowskich? Odpowiedzi na te oraz wiele innych pytań będziemy szukać podczas najbliższego wykładu.

Sylwia Jankowy, filolog polski i kulturoznawca, absolwentka Uniwersytetu Łódzkiego. Doktorantka Uniwersytetu Wrocławskiego, gdzie związana jest z Instytutem Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej. Od lat zajmuje się tematyką żydowską, zagadnieniu Zagłady i jej współczesnej recepcji, której poświęciła wiele prac badawczych.

Miejsce: Oddział Stacja Radegast, al. Pamięci Ofiar Litzmannstadt Getto 12

Zapraszamy!