Kobiety walczące – debata o książce „Kobiety niepodległości.”

W ramach Salonu Historycznego Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, serdecznie zapraszamy na spotkanie z cyklu Plus czy Minus – konfrontacje historyczne zatytułowane:

Kobiety walczące – debata o książce „Kobiety niepodległości. Wspomnienia z lat 1910-1918”

/// 6 marca 2020 r. (piątek)
/// godz. 18:00
/// Siedziba główna Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, ul. Gdańska 13

Po spotkaniu zapraszamy na Noc Kobiet

Na tom „Kobiety niepodległości” składają się wspomnienia jedenastu uczestniczek ruchu niepodległościowego. Relacje te są świadectwem zróżnicowania kobiecej aktywności w przededniu i w trakcie Wielkiej Wojny: mówią o działalności w drużynach strzeleckich i Lidze Kobiet, w Naczelnym Komitecie Narodowym, Legionach czy Polskiej Organizacji Wojskowej. Autorki i ich towarzyszki pełniły wówczas funkcje nie tylko organizatorek i urzędniczek, lecz także kolporterek bibuły, kurierek, dywersantek oraz wywiadowczyń, niektóre w męskim przebraniu służyły jako legionistki. Narracje autobiograficzne, wybrane i opracowane przez Kamila Piskałę i Martę Sikorską-Kowalską, tworzą zbiorowy portret ofiarnych bojowniczek, pozwalają też spojrzeć z nowej perspektywy na historię odrodzenia państwa polskiego. Przypominają zasługi „cichych bohaterek” naszej niepodległości. W książce zamieszczono wspomnienia autorstwa Jadwigi Barthel de Weydenthal, Janiny Benedekówny, Haliny Chełmickiej, Wandy Gertz, Barbary Kossuthówny, Stefanii Kudelskiej, Zofii Plewińskiej, Marii Rychterówny, Hanny Rzepeckiej, Zofii Szturm de Sztrem oraz Zofii Zawiszanki. Szkice te stanowią obszerny wybór spośród relacji uczestniczek walk o niepodległość zawartych pierwotnie w dwóch tomach opublikowanych w drugiej połowie lat 20. przez komitet redakcyjny pod przewodnictwem Aleksandry Piłsudskiej. Książka jest kolejnym tomem z serii „100-lecie niepodległości. Wspomnienia i pamiętniki” wydawanym przez Muzeum Historii Polski.

Goście:
* prof. Marta Sikorska-Kowalska (historyczka, Katedra Historii Polski XIX w. UŁ, współautorka wstępu i opracowania książki „Kobiety niepodległości. Wspomnienia z lat 1910–1918”).
* dr Kamil Piskała (historyk, redaktor, Katedra Historii Polski Najnowszej UŁ. Współautor wstępu i opracowania książki „Kobiety niepodległości. Wspomnienia z lat 1910–1918”).
* prof. Jolanta Kolbuszewska (historyczka, Katedra Historii Historiografii i Nauk Pomocniczych Historii UŁ).

Prowadzenie: dr Mikołaj Mirowski – historyk i publicysta, Muzeum Historii Polski.

Patronat medialny: Dzieje.pl, TVP Historia, TVP3 Oddział w Łodzi, Radio Łódź, Liberte!, Gazeta Trybunalska, Obserwator Międzynarodowy, Histmag.org.

Date: 6 marca 2020