Nekome – Premiera słuchowiska

Udział bezpłatny

sekretariat@muzeumtradycji.pl lub pod numerem telefonu 426200577
(8:00-16:00).

Jest wiosna 1905 roku. Łódź. Młody Żyd imieniem Menachem po stracie ojca wiąże się z gangiem tajemniczego księdza Natana. Chcąc przypodobać się szefowi bandy kradnie drogocenny diament. Niestety właścicielką ozdoby była kochanka dowódcy łódzkiej policji rosyjskiej. Wplątuje to głównego bohatera w samo centrum huraganu historii przechodzącego przez tętniące życiem miasto przemysłowe. Tymczasem atmosfera w Łodzi staje się coraz gęstsza. Przez miasto przetacza się fala strajków i demonstracji. Rosjanie brutalnie pacyfikują protesty i w zaciszu gabinetów szykują pogrom łódzkich Żydów. W każdej chwili może wybuchnąć powstanie….
Słuchowisko NEKOME 1905 jest słuchowiskiem sensacyjno-historycznym, w którym wątki fikcyjne wplecione są w wydarzenia jakie miały miejsce w Łodzi w czerwcu 1905 roku. Postać głównego bohatera wzorowana jest na historii Ślepego Maksa – łódzkiego gangstera działającego w okresie międzywojennym. Przedstawienie jest opowieścią o cierpieniu, miłości, przyjaźni i zemście – najbardziej tajemniczej ludzkiej namiętności. Przy okazji jest wejściem w ciemne strony życia w mieście wielkoprzemysłowym i o ludzkiej niewysłuchanej krzywdzie, która nieuchronnie prowadzi do chęci odwetu.
W roli głównej wystąpił Mateusz Więcławek (Belfer, Zieja, Kler). W pozostałych rolach m.in. Mariusz Bonaszewski (Kurier, Marszałek Piłsudski, Marszałek), Wojciech Kalarus (1983, Drogi Wolności), Mariusz Saniternik (Kingsajz, Pan Tadeusz, Wataha), Barbara Wypych (Ikar. Legenda Mietka Kosza, Rojst, Powidoki). Według scenariusza Mikołaja Szczęsnego i Sebastiana Adamkiewicza. Muzyka – Marcin Nenko. Realizacja dźwiękowa – Andrzej Papajak. Produkcja – Jacek Wawrzynkiewicz
Realizacja słuchowiska możliwa dzięki dotacji Urzędu Miasta Łodzi w ramach roku Łodzi Przemysłowej.
Premiera: 13.08.2021 (piątek), godz. 19:00; Siedziba Główna Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, Gdańska 13

Date: 13 sierpnia 2021

Venue Name: Gdańska