Ładowanie Wydarzenia

„Ostatnia droga” – spacer teatralizowany [PL]

11 września 2022 @ 12:00 - 13:30
5zł
  • To event minęło.

Ostatnia droga. Spacer.

11.09.2022, godz. 12.00
Reżyseria: Justyna Schabowska
Prowadzenie: Izabela Terela
Organizator: Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi
Miejsce: obszar dawnego getta
Start: ul. Organizacji WiN 50
Koniec: Oddział Stacja Radegast al. Pamięci Ofiar Litzmannstadt Getto 12.
Koszt: 5 PLN/osoba, płatne na miejscu.

W tym roku mija 80 lat od deportacji więźniów getta łódzkiego do obozu zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem. W okresie od stycznia do września 1942 r. zamordowano w nim ok. 70 tys. Żydów, w tym dzieci do 10 roku życia. Symbolicznie 11 września 2022 r. przejdziemy ostatnią drogą, jaką pokonali oni z mieszkań w kierunku stacji kolejowej getta łódzkiego, obecnie miejsca pamięci i upowszechniania jego historii.
Spacer stanowi połączenie różnorodnych form artystycznych z opowieścią o losie ludzi wskazanych do deportacji w 1942 r. Trasa spaceru wiedzie przez miejsca, które nadal są świadectwem tragicznych losów więźniów getta. Uczestnicy doświadczą ich realności, poprzez elementy przeszłości jakimi są fragmenty tekstów czy obrazy getta, pełniące również funkcję świadków. Dzięki czemu wykonawcy spaceru i jego uczestnicy stworzą wspólnotę, dla której wydarzenia z przeszłości nabiorą znaczenia. Mijane budynki zostaną uzupełnione o wyobrażenia, stając się miejscami pamięci o ofiarach getta łódzkiego.

Spacer jest podsumowaniem całorocznego cyklu Getto42. Deportacje, w czasie którego odbywały się w Oddziale Stacja Radegast wykłady z udziałem ekspertów. Symbolicznym początkiem były zorganizowane, pierwszy raz, obchody rocznicowe wsiedleń do getta łódzkiego Żydów z gett prowincjonalnych w dniu 17 maja 2022 r., w których wzięli udział przedstawiciele z miast i miasteczek zamieszkiwanych przed II wojną światową przez liczną społeczność żydowską. Wystawa “Wygnanie nastąpiło jak grom z nieba”. Wsiedlenia do getta łódzkiego (1942) przygotowana w ramach powyższych wydarzeń jest prezentowana w miastach terenu byłego Kraju Warty.

JUSTYNA ZAR SCHABOWSKA

Aktorka, reżyserka, absolwentka Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza. Współpracuje z teatrami w całej Polsce, ostatnio m.in. z Teatrem Kameralnym w Bydgoszczy, Teatrem Miejskim w Gliwicach, Teatrem Pinokio w Łodzi, Teatrem Dramatycznym im. A. Węgierki w Białymstoku. Współpracuje również z teatrami operowymi, tj. Opera Wrocławska oraz Opera i Filharmonia Podlaska w Białymstoku.
Uczestniczka licznych warsztatów i festiwali teatralnych. Oprócz wykształcenia teatralnego posiada też muzyczne i filozoficzne. Poza teatrem zajmuje się szeroko pojętym rozwojem osobistym, treningiem głosu, pracą z ciałem i oddechem. W pracy z głosem inspiruje się metodą Physiological Voice Training wg Dr. Hubert Noé. Wielbicielka podróży, otwarta na różnorodność świata. Pasjonatka języka włoskiego i kultury włoskiej.
Prywatnie – mama Ignasia, żona Wojtka, właścicielka Falco, zakochanego w ludziach beagla.

Details

Date: 11 września 2022
Time: 12:00 - 13:30
Cost: 5zł