Sen o teatrze. Listy z tomaszowskiego getta Spotkanie autorskie z dr Justyną Biernat

28.03.2019 (czwartek) | godz. 17.00
Sen o teatrze. Listy z tomaszowskiego getta
Spotkanie autorskie z dr Justyną Biernat

W ramach cyklu „Pamięć Zagłady” serdecznie zapraszamy na spotkanie wokół książki „Sen o teatrze. Listy z tomaszowskiego getta”, która jest zbiorem listów i rysunków autorstwa dziewiętnastoletniego Izraela Aljuhe „Lutka” Orenbacha z lat 1939-1942 w opracowaniu naukowym dr Justyny Biernat.

Przebywający w okresie okupacji w tomaszowskim getcie Lutek prowadził amatorski Mały Teatr Sztuki oraz Koło Artystów. Wszystkie swoje listy Lutek kierował do ukochanej dziewczyny, osiemnastoletniej Edith. Poznał ją w maju 1939 roku w Bydgoszczy, gdzie wraz z rodzinami mieszkali nastolatkowie.
Korespondencja Lutka, na którą składa się około stu listów oraz dziewiętnaście karykatur, należy do Zbiorów Edith Brandon Muzeum Pamięci Holokaustu w Waszyngtonie (United States Holocaust Memorial Museum).

Dr Justyna Biernat ur. w Tomaszowie Mazowieckim, teatrolog i filolog klasyczny, adiunkt w Instytucie Sztuki Polskiej Akademii Nauk (Zakład Historii i Teorii Teatru). Jako stypendystka MNiSW część swojego doktoratu, obronionego w 2017 r. na Uniwersytecie Jagiellońskim, realizowała na Uniwersytecie w Oksfordzie. Zajmuje się pedagogiką teatru, realizując projekty edukacyjno-artystyczne poświęcone wielokulturowej historii Tomaszowa. W 2016 r. założyła Fundację Pasaże Pamięci, która zajmuje się ochroną wielokulturowego Tomaszowa Mazowieckiego.

Miejsce: Oddział Stacja Radegast, al. Pamięci Ofiar Litzmannstadt Getto 12

Zapraszamy!