WEEKEND ZA PÓŁ CENY 2022 R. W MUZEUM TRADYCJI NIEPODLEGŁOŚCIOWYCH W ŁODZI!

19 listopada 2022 @ 11:00 - 26 listopada 2022 @ 16:00
5zł

W PROGRAMIE:

19.11.2022 r. (sobota) o godz. 11.00 Muzeum Tradycji Niepodległościowych zaprasza do Oddziału Martyrologii Radogoszcz mieszczącego się przy ulicy Zgierskiej 147 na: „Oprowadzanie z przewodnikiem po wystawie stałej pt. Zabrał ich ogień… Piekło więzienia na Radogoszczu w świetle losów ludności Kraju Warty w okresie II wojny światowej”. Wizyta na wystawie pozwoli uczestnikom poznać realia życia w okupowanym przez Niemców Kraju Warty oraz zjawiska i problemy, z jakimi borykali się ówcześni Polacy (germanizacja, wysiedlenia, praca przymusowa, problemy aprowizacyjne, konspiracja i opór). Zapozna też z dramatyczną historią Radogoszcza, gdzie w czasie niemieckiej okupacji funkcjonowało hitlerowskie więzienie policyjne dla mężczyzn oraz jej tragicznym finałem, jakim było bestialskie zlikwidowanie placówki i wymordowanie jej więźniów w styczniu 1945 r. Koszt: 5 zł (od osoby).

19.11.2022 r. (sobota) o godz. 13.00 pracownicy Oddziału Martyrologii Radogoszcz (ul. Zgierska 147) zapraszają na prelekcję historyczną zatytułowaną: „Chłopczyca czy dama? Oblicza kobiety międzywojnia”. Prelekcja poświęcona życiu codziennemu Polek sprzed stu laty. Pozwoli zrozumieć, w jaki sposób na ich codzienność wpływały zmiany społeczne zapoczątkowane przez I wojnę światową, jak radziły sobie z nowymi obowiązkami i wielkim kryzysem gospodarczym lat 30. XX wieku. Spróbuje odpowiedzieć na pytanie czy Polki międzywojnia rzeczywiście podążały za trendami i jak chętnie nosiły spodnie. Koszt: 5 zł (od osoby).

20.11.2022 r. (niedziela) o godz. 12.00 zapraszamy osoby indywidualne na Stację Radegast (al. Pamięci Ofiar Litzmannstadt Getto 12) na „Oprowadzanie z przewodnikiem po Pomniku Zagłady Litzmannstadt Getto”. Wcześniejsza rezerwacja nie jest wymagana, wystarczy przybyć na miejsce 15 minut przed rozpoczęciem wydarzenia i zgłosić się do obsługi. Oprowadzanie będzie odbywało się w języku polskim (z oferty nie mogą skorzystać grupy zorganizowane). Koszt: 5 zł (od osoby).

26.11.2022 (sobota) w godzinach pomiędzy 10.00-16.00 Oddział przy ulicy Gdańskiej 13 zaprasza osoby indywidualne do wzięcia udziału w grze muzealnej pt.: „Odszukaj Artefakt”. Jest to składające się z dwóch etapów aktywne zwiedzanie wystaw poprzez szukanie „artefaktów”. Etap pierwszy gry obejmuje poszukiwanie dziesięciu artefaktów z wystawy stałej pt.: „Historia Więzienia przy Długiej (Gdańskiej) 13 w Łodzi w latach 1885-1953.”. W etapie drugim poszukiwanych jest dwanaście artefaktów w przestrzeni wszystkich trzech wystaw prezentowanych w oddziale przy ulicy Gdańskiej. Wcześniejsza rezerwacja nie jest wymagana, wystarczy przyjść do muzeum i zgłosić przy wejściu chęć udziału w grze. Pracownik placówki objaśni jej zasady oraz wyda niezbędne do rozwiązania karty pracy. Gra prowadzona jest w języku polskim (z oferty nie mogą skorzystać grupy zorganizowane). Koszt: 5 zł (od osoby).

ZAPRASZAMY!

Start: 19 listopada 2022 @ 11:00