Wernisaż wystawy wirtualnej „Radogoszcz 1945 – świadectwa zbrodni”

26 listopada 2021 @ 12:00 - 13:00

26 listopada o godzinie 12:00 zapraszamy na wernisaż wirtualnej wystawy . „Radogoszcz 1945 – świadectwa zbrodni”

Wydarzenie poprzedzi spotkanie z dr Maciejem Janem Mazurkiewiczem “Wojna, prawo, sprawiedliwość.
Rozmowa o niemieckich zbrodniach popełnionych na ziemiach polskich w okresie II wojny światowej i powojennych próbach ich rozliczenia. ”

Wystawa wirtualna pt. „Radogoszcz 1945 – świadectwa zbrodni” koncentruje się wokół zagadnień dochodzenia prawdy o funkcjonowaniu Rozszerzonego Więzienia Policyjnego Radogoszcz w okresie niemieckiej okupacji, procesów wytaczanych zbrodniarzom radogoskim w powojennej Polsce oraz kształtowania się pamięci o Radogoszczu w świadomości zbiorowej łodzian w pierwszych latach po zakończeniu II wojny światowej. Prezentuje elementy materiału dowodowego zgromadzonego w toku śledztwa (w tym obiekty pochodzące z pogorzeliska po spalonym więzieniu, które nigdy wcześniej nie były udostępniane). Pozwala na zapoznanie się z wybranymi aktami sądowymi procesów wytoczonych byłemu komendantowi i wachmanom radogoskiego więzienia. Gromadzi relacje i nagrania naocznych świadków tamtych dramatycznych wydarzeń.

Wirtualna formuła wystawy pozwala widzom na zapoznanie się z obiektami muzealnymi, których stan zachowania uniemożliwiałby ekspozycję w warunkach tradycyjnych. Obiekty trójwymiarowe prezentowane są na wystawie w postaci fotografii 360 stopni, dając zwiedzającemu możliwość przyjrzenia się im z dowolnej perspektywy. Przygotowane nagrania audio, materiały video, interaktywne infografiki każdemu widzowi wystawy dają możliwość poznawania historii w sposób, który jest dla niego najbardziej przyjazny, z dowolnego miejsca, w dowolnie wybranym czasie.

Zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej wystawy wirtualnej www.radogoszcz1945.pl

Wystawa powstała w ramach projaktu dofinansowanego ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Date: 26 listopada 2021