Wykład. Dzieje niepamięci.

16.04.2019 (wtorek) | godz. 18.00
Dzieje niepamięci. Powojenne losy byłego obozu zagłady w Chełmnie nad Nerem
Andrzej Grzegorczyk | Oddział Stacja Radegast

Obóz zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem był pierwszym niemieckim nazistowskim obozem zagłady i jedynym w tzw. Kraju Warty, w którym zginęło co najmniej 152 tys. osób. Został utworzony 70 km od Łodzi. Obecnie, od 2013 r. obszar ten znajduję się pod opieką Muzeum Martyrologicznego w Żabikowie.

W trakcie naszego najbliższego spotkania odbywającego się w ramach cyklu „Pamięć Zagłady”, zastanowimy się dlaczego ten pierwszy obóz zagłady nie stał się jej symbolem, w jaki sposób doszło do zapomnienia tego miejsca i jak wykorzystywano je politycznie w okresie PRL-u. Przyjrzymy się również współczesnemu przywracaniu pamięci o dawnym obozie zagłady.

Andrzej Grzegorczyk, absolwent Uniwersytetu Łódzkiego, autor m.in. publikacji i wystaw traktujących o historii obozu zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem. Kustosz w oddziale Stacja Radegast. Bierze udział w programie Liderów Dialogu polsko-żydowskiego prowadzonego przez Fundację Forum Dialogu.

Miejsce: Oddział Stacja Radegast, al. Pamięci Ofiar Litzmannstadt Getto 12

Zapraszamy!

Foto. Przedstawiciele Głównej Komisji Badania Zbrodni Niemieckich w Polsce w trakcie oględzin terenu dawnego obozu zagłady w Chełmnie nad Nerem, 1945 r., Archiwum IPN

Date: 16 kwietnia 2019