OFERTA WYDAWNICZA

Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi prowadzi również działalność wydawniczą. W swojej ofercie posiadamy: publikacje historyczne, słuchowiska, filmy oraz gry edukacyjne. Zachęcamy do zakupu prezentowanych wydawnictw, którego można dokonać: w Łodzi w naszym Oddziale przy ulicy Gdańskiej 13, podczas targów, pikników, eventów, bądź za pośrednictwem naszej strony internetowej.SZCZEGÓŁY SPRZEDAŻY WYSYŁKOWEJ

Na naszej stronie znajdą Państwo zarówno dawniejsze, jak i najnowsze nasze publikacje. Cena detaliczna każdego z wydawnictw, podana jest  w jego opisie.


ZŁOŻENIE ZAMÓWIENIA
Aby dokonać zakupu, należy na adres k.chaniecka@muzeumtradycji.pl wysłać następujące informacje:
 • tytuł wybranego wydawnictwa oraz ilość egzemplarzy
 • dane adresowe (tj. imię i nazwisko/nazwa firmy, miejscowość + kod pocztowy, ulica + numer domu/lokalu, lub nr paczkomatu)
 • informację o sposobie otrzymania przesyłki (paczkomat/kurier)
 • numer telefonu oraz adres mailowy
 • informację o chęci otrzymania faktury
W odpowiedzi otrzymają Państwo nr zamówienia, dokładną wycenę oraz numer konta, na który należy dokonać przelewu.

PŁATNOŚĆ

W tytule przelewu należy podać otrzymany w trakcie potwierdzenia zakupów numer zamówienia. Do całkowitego kosztu zamówienia doliczany jest koszt przesyłki.


WYSYŁKA

Uwaga! Zamówienia wysyłamy jedynie za pośrednictwem firmy Inpost (z odbiorem do wybranego paczkomatu, bądź kurierem). Zakupione wydawnictwa będą wysyłane do 3 dni roboczych po zaksięgowaniu uiszczonej przez kupującego wpłaty.


ZAPRASZAMY DO ZAPOZNANIA SIĘ Z NASZĄ OFERTĄ!

Kalendarz ścienny 2024

Kalendarz trójdzielny z płaską główką

Data wydania: 2023

Język kalendarium: polski/angielski/niemiecki

Cena: 15 zł.

RE-wizja. Opowieść o mieście Łodzi czyli Rajmunda Rembielińskiego podróż do carskiego piekła

Książka wraz ze słuchowiskiem w twardej oprawie

Autorzy tekstów publikacji: „RE-wizja. Jak było naprawdę?”: dr Sebastian Adamkiewicz i dr Wojciech Wendland

Data wydania: 2023/24

Liczba stron: 67

Język: polski

ISBN: 978-83-963767-8-7

Cena: 30 zł.


Reżyseria: Mikołaj Szczęsny

Scenariusz: Sebastian Adamkiewicz, Mikołaj Szczęsny

Obsada: Dobromir Dymecki, Jarosław Boberek, Jarosław Domin oraz: Mateusz Górski, Andrzej Kłak, Cezary Nowak, Sławomir Sulej, Izabella Dudziak, Agnieszka Skrzypczak, Jakub Wawrzynkiewicz a także Jacek Wawrzynkiewicz wraz z zespołem Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi

Pierwszy raz przed mikrofonem wystąpił: Wojtek Leszczyński

Muzyka: Marcin Nenko

Realizacja dźwięku: Andrzej Papajak

Współpraca: Radio Łódź

Słuchowisko wyprodukowano z dotacji celowej Urzędu Miasta Łodzi 

Produkcja powstała w ramach obchodów 600-lecia przyznania Łodzi praw miejskich


„Oddajemy w wasze ręce i uszy niezwykłe słuchowisko, kolejne słuchowisko Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi. Tym razem chcieliśmy opowiedzieć o tym tajemniczym przepoczwarzeniu małego, peryferyjnego miasta w metropolię przemysłową. Bohaterem sztuki jest wspomniany Rajmund Rembieliński. Nasz teatr wyobraźni nie jest oczywiście dokumentalnym oddaniem tego co wydarzyło się ponad 200 lat temu. Jest wariacją na temat przeszłości, skomplikowane procesy upraszczając do alegorii i narracyjnie kamuflując. Co prawda staraliśmy się oddać historyczny 12 charakter postaci, ich zalet, wad i motywacji oraz umieścić w zbliżonym do prawdziwego uniwersum, ale część opowieści została wymyślona. Dlatego obok słuchowiska wydajemy także krótką książeczkę, która przybliżyć ma postacie epoki i historyczne okoliczności powstawania Łodzi przemysłowej. Będzie – być może – asumptem do rozważań nad niezwykłym fenomenem miasteczka, które wybuchło nagle i niespodziewanie, które – złożone z paradoksów – same stało się paradoksem dziejów.”

dr Sebastian Adamkiewicz

TUŁACZE. Materiały Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej pt. Tułacze. Wysiedlenia z ziem polskich inkorporowanych do III Rzeszy podczas II wojny światowej 15.06.2023 r.

 

Opracowanie w twardej oprawie w formacie A5

Autor: dr Ludwika Majewska (pod red.)

Data wydania: 2023

Liczba stron: ok. 400

Język: polski i angielski

ISBN: 978-83-963767-6-3

Nie przeznaczono do sprzedaży

 

“Program wysiedleń i osadnictwa realizowany przez państwo niemieckie w okresie II wojny światowej nie miał precedensu w historii świata i stanowił przerażająco skuteczne narzędzie równoczesnej realizacji celów politycznych, demograficznych, rasowych i gospodarczych. Terenem, na którym założenia polityki przesiedleńczej wdrażano z największym nasileniem i konsekwencją, były okupowane przez III Rzeszę ziemie polskie, a w szczególności włączony bezpośrednio do państwa niemieckiego okręg Kraju Warty. Prowadzona tu pod kierunkiem namiestnika Arthura Greisera polityka doprowadziła do pozbawienia domów, mieszkań, majątku i wysiedlenia do Generalnego Gubernatorstwa ponad 280 tys. osób. W całym okresie okupacji kolejne 345 tys. osób przesiedlono w granicach tego okręgu. Mniejszy rozmach, ale analogiczny przebieg miały operacje wysiedleńcze realizowane na terytoriach Polski, które znalazły się w niemieckich okręgach: Gdańsk-Prusy Zachodnie, Prusy Wschodnie i Śląsk. Tysiące wysiedleńców wprost z obozów przesiedleńczych kierowano na przymusowe roboty. Kilkanaście tysięcy (główne dzieci i młodzież) odizolowano w ośrodkach germanizacyjnych i poddano wynarodowieniu. Brutalne akcje wysiedleńcze, pobyt w obozach o uwłaczających człowieczeństwu warunkach sanitarnych i aprowizacyjnych, transporty organizowane bydlęcymi wagonami – pociągały za sobą tysiące ofiar, w szczególności wśród dzieci i osób starszych.”

Jacek Wawrzynkiewicz (fragment wstępu)

ŁÓDŹ. MIASTO WIDZĘ MOJE OGROMNE. HISTORIA ŁODZI W IKONOGRAFII

Opracowanie w miękkiej oprawie (kwadrat 22×22 cm.)

Autor: dr Sebastian Adamkiewicz

Data wydania: 2023

Liczba stron: 103

Język: polski

ISBN: 978-83-963767-7-0

Cena: 30 zł.

 

“Łódź nie miała prawa się wydarzyć. W rzeczywistości normalnej, kształtowaniem naturalnym ciągiem zdarzeń, Łódź nie mogła zaistnieć. Jest zaprzeczeniem logiki, tworem zaskakującym, dowodem na to, że kijem da się odwrócić nawet najtrwalszy bieg rzeki. W Łodzi zapisany jest romantyzm i pozytywizm dziejów, ich przewrotność i tajemnica wymykania się dzieł z rąk ich twórców. Wyrastała w sprzecznościach, niechciana i pożądana, znienawidzona i wielbiona, obiecana ziemia i przeklęte miasto, wypełniona bogactwem i nasycona biedą, bez historii, choć wpisana głęboko w polskie dzieje, nowoczesna, choć o średniowiecznej proweniencji, centralna, a jednocześnie peryferyjna, tak bardzo polska, że aż wielokulturowa. Tak, historię Łodzi da się opisać ciągiem paradoksów. Jest chochlikiem historii, budowanym przez przewrotności losów. Nierealności, która stała się realna.”

dr Sebastian Adamkiewicz (fragment wstępu)

ZNACZEK OKAZJONALNY

Znaczek wydany z okazji 100-lecia urodzin Haliny Szwarc – agentki wywiadu AK i założycielki pierwszego w Polsce Uniwersytetu III Wieku. Zdobiony wizerunkiem pomnika autorstwa Marcina Mielczarka, znajdującego się przed Muzeum Tradycji Niepodległościowym w Łodzi przy ulicy Gdańskiej 13.

Data wydania: 2023

Cena: 80 zł./1 arkusz

POCZTÓWKA OKAZJONALNA

Pocztówka wydana z okazji 100-lecia urodzin Haliny Szwarc – agentki wywiadu AK i założycielki pierwszego w Polsce Uniwersytetu III Wieku. Zdobiona wizerunkiem pomnika autorstwa Marcina Mielczarka, znajdującego się przed Muzeum Tradycji Niepodległościowym w Łodzi przy ulicy Gdańskiej 13.

Data wydania: 2023

Cena: 5 zł.

EDUKACYJNE KARTY DO GRY

Karty opakowane w pudełko z tektury

Opracowanie merytoryczne: Beata Kowska, dr Jakub Parol

Opracowanie graficzne: Edyta Łaszkiewicz

Data wydania: 2020

Talia składa się z 25 kart: 12 kart z portretami wojennych bohaterów, 12 kart z biogramami, 1 karta bez pary.

Język: polski

Cena: 18 zł.

 

„Grę rozpoczynamy tasując karty i rozdając je wszystkim graczom. Celem gry jest kompletowanie i wykładanie par, w taki sposób żeby jak najszybciej pozbyć się wszystkich kart. Na początku gry gracze wykładają na stół pary z posiadanych przez siebie kart. Następnie przystępując do właściwej gry, gracz z największą liczbą kart pozwala wyciągnąć od siebie jedną kartę kolejnemu graczowi. Jeśli gracz wyciągnie kartę pasującą do pary z którąś z posiadanych kart, wówczas wykłada tę parę na stół. W kolejnym ruchu następny gracz wyciąga kartę od kolejnego. Gra kończy się w momencie, gdy któryś z graczy pozostanie z nieparzystą kartą.”

Beata Kowska (fragment instrukcji)

Halina. Opowieść graficzna o Halinie Szwarc

Komiks

Opracowanie w miękkiej oprawie (format A4)

Scenariusz: Mikołaj Szczęsny

Rysunki: Tomasz Tomaszewski

Konsultacja i opracowanie historyczne: dr Sylwia Wielichowska

Wsparcie merytoryczne: dr Sebastian Adamkiewicz

Przygotowanie do druku: Romuald Kiliś

Data wydania: 2022

Liczba stron: 47

Język: polski

ISBN: 978-83-963767-4-9

Cena: 19 zł.

 

„Po raz pierwszy w historii Muzeum przygotowaliśmy komiks, w którym szerzej pokazujemy bohaterstwo i odwagę Haliny Szwarc. Do współpracy zaprosiliśmy autora scenariusza i tekstów Mikołaja Szczęsnego oraz rysownika Tomasza Tomaszewskiego, który korzystając z merytorycznego wsparcia dr Sylwii Wielichowskiej i dr Sebastiana Adamkiewicza stworzyli porywający obraz historii wyczynów wojennych Haliny Szwarc. […] Z pewnością warto dowiedzieć się więcej o losach i heroizmie nastoletniej dziewczyny w czasach okrutnej II Wojny Światowej.  […]”

Jacek Wawrzynkiewicz

Halina. A Graphic Novel About Halina Szwarc

Written by: Mikołaj Szczęsny

Drawn by: Tomasz Tomaszewski

Translation: Anna Klimasara

Historical consultation and review: dr Sylwia Wielichowska

Substantive support: dr Sebastian Adamkiewicz

Prepare for printing by: Romuald Kiliś

Published: 2023

Pages: 47

Language: English

ISBN: 978-83-963767-5-6

Price: 19 zł.

LUDZIE WOLNI SĄ BRAĆMI – LEGIONY DĄBROWSKIEGO MIĘDZY PRAWDĄ A LEGENDĄ

Tom VI z serii: „Drogi do wolności”

Opracowanie w miękkiej oprawie (format A5)

Autor: dr Wojciech Wendland

Data wydania: 2022

Liczba stron: 195

Język: polski

ISBN: 978-83-963767-3-2

Cena: 25 zł.

 

„Legiony Polskie w Europie to zagadnienie swym znaczeniem i wpływem przekraczające czas, w którym rozegrały się najważniejsze sceny z ich krótkiego – bądź co bądź – życia. Wszakże okazały się one brzemienne w doniosłe na przyszłość skutki, a ich dziedzictwo jest istotnym składnikiem polskiej tożsamości. Zajmują one poczesne miejsce w tradycji, kulturze i dziejach rozwoju nowoczesnej świadomości narodowej Polaków oraz wysiłków zmierzających do odzyskania utraconej przez Polskę niepodległości. Omawiane zagadnienia wpisują się również w historię rozwoju nowoczesnych europejskich narodów, stanowiąc jeden z kluczowych etapów na drodze zasadniczych przeobrażeń, jakie w życiu państw, społeczeństw i kultur dokonywały się w XIX-wiecznej Europie.”

dr Wojciech Wendland (fragment)

POWSTANIE ŁÓDZKIEJ NSZZ SOLIDARNOŚĆ

Tom V z serii: „Drogi do wolności”

Opracowanie w miękkiej oprawie (format A5)

Autor: Przemysław Stępień

Data wydania: 2021

Liczba stron: 74

Język: polski

ISBN: 978-83-961155-3-9

Cena: 15 zł.

 

„Utworzenie Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” była w tamtych czasach fenomenem na skalę światową. Oto bowiem, za żelazną kurtyną powstała organizacja niezależna od aparatu państwowego. Co więcej, miała charakter społecznego ruchu oddolnego, który dojrzewał w świadomości społeczeństwa przez kilkadziesiąt lat. „Solidarność” w ciągu kilkunastu miesięcy legalnej działalności urosła do dziesięciomilionowego ruchu, stając się organizacją o charakterze społeczno-politycznym o realnych możliwościach oddziaływania na władzę. Związek był uniwersalny pod każdym względem. W jego szeregach było miejsce zarówno dla radykalnych opozycjonistów, jak i umiarkowanych działaczy. Wśród członków znajdowali się ludzie o skrajnie różnych poglądach politycznych, co również było widać na gruncie łódzkim. Jednakże nie przeszkodziło to we wspólnym dążeniu do budowania lepszej Polski.”

Przemysław Stępień (fragment)

POWSTANIE ŁÓDZKIE 1905 – MIT I HISTORIA

Tom IV serii: „Drogi do wolności”

Opracowanie w miękkiej oprawie (format A5)

Autor: dr Sebastian Adamkiewicz

Data wydania: 2019

Liczba stron: 92

Język: polski

ISBN: 978-83-955008-6-2

Cena: 15 zł.

 

„Powstanie łódzkie to jedno z bardziej tajemniczych wydarzeń w historii miasta. Kilkudniowe rozruchy obrosły mitem, który przykrywa nie do końca historię. W niej zaś mieszają się namiętności i problemy przełomu wieków. Narodowe ambicje, ksenofobia, międzynarodowe spory i lokalne problemy egzystencjalne. Wszystko stało się zarzewiem buntu, który wybuchł w Łodzi w gorące czerwcowe dni w 1905 roku.”

dr Sebastian Adamkiewicz

HISTORIA, PROPAGANDA, SZTUKA. NA SKRZYŻOWANIU.

Opracowanie w miękkiej oprawie (format B5), zilustrowane fotografiami ze zbiorów Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi

Redakcja: dr Sebastian Adamkiewicz, Agnieszka Pawlak Damska, Maria Szulc

Fotografie zbiorów: Mateusz Jan Kowalski

Data wydania: 2021

Liczba stron: 48

Język: polski

ISBN: 978-83-961155-6-0

Cena: 20 zł.

 

„Realia społecznego życia w powojennej Polsce były ściśle podporządkowane komunistycznej władzy. Odgórnie narzucony program ideologiczny dotyczył również takich dziedzin życia jak kultura i sztuka. Przedwojenna awangarda, sztuka abstrakcyjna i nurty konstruktywistyczne musiały ustąpić miejsce oficjalnie zaproponowanej i uznanej za jedyną właściwą metodzie twórczej jaką był realizm socjalistyczny, który obowiązywał w sztuce polskiej w latach 1950-1955. Ścisłe wytyczne dzieła socrealistycznego obejmowały między innymi takie elementy jak partyjność, obecność pozytywnego bohatera, nadrzędność treści nad formą czy rewolucyjna romantyka. Wszelkie eksperymenty formalne i wyrazy ekspresji były niedopuszczalne i uznawane za negatywne. Na czarnej liście środków wyrazu znalazły się również: żywa kolorystyka, techniki fakturowe oraz wszelkiego rodzaju schematyzm czy formalizm. Nieakceptowalne były również wszystkie przedstawienia tematycznie neutralne takie jak portrety, pejzaże czy martwe natury. Kres tym sztywnym regułom twórczym przyniosła rozpoczynająca się odwilż polityczna. […]”

Maria Szulc (fragment)

TEKA EDUKACYJNA: „KONSTYTUCJA 3 MAJA”

Opracowanie w miękkiej oprawie (format A4)

Teka edukacyjna zawiera scenariusze zajęć dydaktycznych wraz z materiałami dla nauczycieli szkół podstawowych i ponadpodstawowych

pod red.: Kamili Lutek-Urbaniak

Data wydania: 2021

Liczba stron: 70

Język: polski

ISBN: 978-83-958037-9-6

Cena: 15 zł.

 

„Konstytucja uchwalona przez Sejm Czteroletni 3 maja 1791 roku, a według ówczesnej terminologii Ustawa Rządowa, była pierwszą konstytucją europejską, a drugą na świecie po konstytucji Stanów Zjednoczonych Ameryki. Należy ona niewątpliwie do najważniejszych symboli niepodległości Polski. Mieli taką świadomość posłowie Sejmu Ustawodawczego uchwalając 29 kwietnia 1919 roku jednogłośnie postanowienie, iż: Dzień trzeci maja, jako rocznicę Konstytucji 1791 roku ustanawia się w całej Rzeczypospolitej Polskiej jako uroczyste święto po wieczne czasy.”

Konrad Aleksander Czernielewski (fragment)

BY PRZESTAŁA BYĆ SLOGANEM DEMOKRACJA. STRAJK ŁÓDZKICH STUDENTÓW 1981 R.

Album w twardej oprawie (format A4), zawiera fotografie pochodzące ze zbiorów prywatnych: Jacka Białasińskiego, Grzegorza Gaworskiego, Jarka Janaszkiewicza, Zbigniewa Jóźwiaka, Wiesławy Kuberskiej, Mirosława Narolskiego, Zbigniewa W. Nowaka, Izabeli i Jacka Wawrzynkiewiczów, Jerzego Wójtowicza oraz z archiwów MTN w Łodzi

Redakcja, tekst, wywiady: Marcin Gawryszczak

Data wydania: 2021

Liczba stron: 312

Język: polski

ISBN: 978-83-958037-8-9

Cena: 60 zł.

 

„Jako uczestnikowi strajku sprzed czterdziestu lat szczególnie mi zależało, aby pokazać codzienność strajkową, podkreślając tym samym odwagę i zaangażowanie każdego ze strajkujących. Pamiętać trzeba, że strajkującymi byli dwudziestolatkowie bez specjalnego doświadczenia życiowego. Jednak potrafiliśmy się zorganizować – strajk miał charakter okupacyjny, co wiązało się z koniecznością zapewnienia noclegów i wyżywienia, a także podstawowych warunków sanitarnych przez miesiąc dla około 10 000 młodych, pełnych energii ludzi. Uczestnicy strajku uczyli się rzeczywistego znaczenia słowa demokracja – nie było ono tylko sloganem. […]”

Jacek Wawrzynkiewicz (fragment wstępu)

OBÓZ CYGAŃSKI W GETCIE ŁÓDZKIM (1941-1942) // THE GYPSY CAMP IN THE ŁÓDŹ GHETTO (1941-1942)

Opracowanie w miękkiej oprawie (format A5)

Autorzy // Authors: Marcin Gawryszczak, Andrzej Grzegorczyk

Tłumaczenie // Translation: “SENS” Karolina Ojrzyńska-Stasiak

Data wydania // Published: 2021

Liczba stron // Pages: 56

Język // Language: Polski // English

ISBN: 978-83-961155-5-3

Cena // Price: NIE NA SPRZEDAŻ // NOT FOR SALE nakład wyczerpany

 

„Obóz cygański w Łodzi (Zigeunerlager in Litzmannstadt) był pierwszym miejscem ścisłego odosobnienia, przeznaczonym wyłącznie dla Romów i Sinti na okupowanych ziemiach polskich. Utworzony został decyzją niemieckich władz administracyjnych w kwartale dzisiejszych ulic: Wojska Polskiego, Obrońców Westerplatte, Starosikawska i Głowackiego, na terenie wydzielonym z getta łódzkiego (getta w Litzmannstadt). W listopadzie 1941 r. jedynie w przeciągu czterech dni, do łódzkiej „dzielnicy zamkniętej” wsiedlono około pięciu tysięcy Romów i Sinti. Warunki w zorganizowanym pośpiesznie obozie, składającym się jedynie z piętnastu budynków, były fatalne. Brak sanitariatów, odpowiednich warunków do zamieszkania, a przede wszystkim trudności z aprowizacją spowodowały, że w przeciągu pierwszych kilku tygodni, w wyniku epidemii tyfusu, zmarło około 700 osób. Reszta osadzonych od połowy grudnia 1941 r. do połowy stycznia 1942 r. została wywieziona i zamordowana w pierwszym nazistowskim obozie zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem. […]

// The Gypsy Camp in Łódź (Zigeunerlager in Litzmannstadt) was the first place of strict isolation, intended exclusively for the Roma and Sinti in the occupied Polish territory. Established by the decision of the German administrative authorities, it covered the area separated from the Łódź Ghetto (Litzmannstadt Ghetto) and bordered by what is today called Wojska Polskiego, Obrońców Westerplatte, Starosikawska and Głowackiego streets. In November 1941, about five thousand Roma and Sinti were brought into the ‘closed district’ of Łódź in just four days. The conditions within the hastily organized camp, consisting of fifteen buildings only, were terrible. The absence of sanitary facilities, proper standard of living and, above all, the difficulties with food provision resulted in the outbreak of the typhus epidemic that took about 700 lives within the first few weeks. From mid-December 1941 to mid-January 1942, the surviving prisoners were sent to the first Nazi extermination camp Kulmhof in Chełmno-on-Ner and murdered. […]”

fragment wstępu // a fragment of introduction

ZABRAŁ ICH OGIEŃ… PIEKŁO WIĘZIENIA NA RADOGOSZCZU W ŚWIETLE LOSÓW LUDNOŚCI KRAJU WARTY W OKRESIE II WOJNY ŚWIATOWEJ

Opracowanie w miękkiej oprawie (format B5)

Redakcja i teksty: dr Katarzyna Czekaj-Kotynia, dr Andrzej Janicki, Beata Kowska, dr Jakub Parol

Data wydania: 2021

Liczba stron: 168

Język: polski

ISBN: 978-83-958037-5-8

Cena: 20 zł.

 

„ […] Spalenie więzienia radogoskiego i okrutny mord na osadzonych mocno wgryzł się w tożsamość łodzian. W historii nic nie jest jednak dane na wieczność. Ulotność ludzkiej pamięci, skłonność do zapominania nawet o istotnych wydarzeniach, historyczne mody – to wszystko sprawia, że na nas historykach i muzealnikach spoczywa istotna rola bezustannego przypominania o przeszłości. Musimy jednak pamiętać o zmieniającym się świecie, o nowych pokoleniach, którym historię należy opowiadać na nowo, dostosowując formy i treści do ich wrażliwości, pytań jakie stawiają światu, potrzeb i zdolności percepcyjnych. Dlatego też Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi ponownie honoruje pamięć tych, którzy w latach wojny i okupacji cierpieli i ponieśli śmierć z ręki niemieckiego okupanta, udostępniając dla zwiedzających w Oddziale Martyrologii Radogoszcz ukończoną w pełni wystawę pt. Zabrał ich ogień… Piekło więzienia na Radogoszczu w świetle losów ludności Kraju Warty w okresie II wojny światowej. […]”

dr Katarzyna Czekaj-Kotynia (fragment wstępu)

‘THEY WERE CONSUMED BY FIRE…’ THE HELL OF THE RADOGOSZCZ PRISON IN THE CONTEXT OF THE FATE SUFFERED BY THE WARTHELAND’S POPULATION DURING THE SECOND WORLD WAR

Redaction: dr Katarzyna Czekaj-Kotynia, dr Andrzej Janicki, Beata Kowska, dr Jakub Parol

Published: 2021

Pages: 168

Language: English

ISBN: 978-83-95037-7-2

Price: 20 PLN

 

„ […] The burning of the Radogoszcz prison and the cruel murder of prisoners strongly affected the identity of Łódź citizens. However, nothing in history lasts forever. The transient nature of human memory, the tendency to forget even important events, and certain historical trends all charge us, historians and museologists, with the significant task of constantly reminding the public of the past. At the same time, we need to remember that the world is changing and there are younger generations that have to be taught history anew, with form and contents adjusted to their sensitivity, the questions they ask the world, their needs, and their perceptual capabilities. Thus, the Museum of Independence Traditions in Łódź opens the exhibition ‘They Were Consumed by Fire…’ The Hell of the Radogoszcz Prison in the Context of the Fate Suffered by the Wartheland’s Population During the Second World War in the Radogoszcz Martyrology Branch to once again honour the memory of those who suffered and were killed by Germans during the occupation. […]”

dr Katarzyna Czekaj-Kotynia (a fragment of introduction)

KATYŃSKIE POKOLENIA. ROZMOWY Z RODZINAMI

Opracowanie w miękkiej oprawie (format A5)

Autor: Agnieszka Pawlak-Damska

Data wydania: 2020

Liczba stron: 128

Język: polski

ISBN: 978-83-958037-4-1

Cena: 30 zł.

 

„Oddaję dzisiaj w Państwa ręce książkę niezwykle ważną. Jest ona nieocenionym zbiorem rozmów z potomkami osób zamordowanych w Zbrodni Katyńskiej. Sam akt ludobójstwa, dokonany przez sowiecki reżim na polskich jeńcach wojennych z obozów w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie oraz obywatelach polskich przetrzymywanych w więzieniach NKWD na obszarze przedwojennych wschodnich województw Rzeczypospolitej, już na zawsze pozostanie jedną z najdotkliwszych ran zadanych naszej wspólnocie narodowej, a tym samym na trwale będzie częścią tożsamości. Jeszcze dotkliwej doświadczył on rodziny eksterminowanych, którzy stracili swoich braci, ojców, mężów, przyjaciół. Opowieść o Zbrodni Katyńskiej to nie tylko opis dziejowego faktu, na którym budować swój patriotyzm i przywiązanie do Ojczyzny. To także szokująca i wzruszająca historia przerwanych pojedynczych losów ludzkich, przeciętej w kwiecie wieku nici życia. Jest to również studium nadziei, oczekiwania i bolesnego boju o prawdę. Dzieje Zbrodni Katyńskiej nie kończą się przecież na schowanych w gęstwinach lasu grobach pomordowanych. Meandrują dalej pomiędzy próbą zatajenia, kłamstwem, politycznymi rozgrywkami, propagandą. W tym wszystkim ofiarami są zaś jednostki, pozostawione dzieci, żony, rodziny.”

Jacek Wawrzynkiewicz (fragment wstępu)

JAKI ZNAK TWÓJ? ORZEŁ BIAŁY

Opracowanie w miękkiej oprawie (format A5)

Autor: Kamila Lutek-Urbaniak

Data wydania: 2020

Liczba stron: 114

Język: polski

ISBN: 978-83-958037-1-0

Cena: 20 zł.

 

„W czerwcu 2020 r. miała miejsce 725 rocznica koronacji Przemysła II na króla Polski (1295 r.). Ze wspomnianą koronacją wiąże się nadanie Orłowi Białemu nowego wymiaru symbolicznego – symbol znany wszystkim od początków istnienia Państwa Piastowskiego, używany początkowo przez regionalne rody książęce, stał się herbem odnowionego Królestwa Polskiego. Data ta jest wspaniałą okazją do zaprezentowania historii Orła Białego młodym widzom w postaci wystawy edukacyjnej, a starszym odbiorcom w formie niniejszej publikacji. Zostały w niej poruszone wątki symboliczne, aspekty używania Orła Białego w polskiej tradycji i rys historyczny ukazujący ewolucję wyglądu orła na tarczy herbowej od czasów Przemysła II do współczesności.”

Kamila Lutek-Urbaniak (fragment wstępu)

STACJA RADEGAST. PRZEWODNIK PO MIEJSCU PAMIĘCI

Opracowanie w miękkiej oprawie (format A5)

Redakcja: Marcin Gawryszczak, Andrzej Grzegorczyk

Data wydania: 2020

Liczba stron: 71

Język: polski

ISBN: 978-83-955008-7-9

Cena: 20 zł.

 

„Stacja Radegast, będąca oddziałem Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi jest miejscem unikatowym na mapie Łodzi i regionu. Ten niewielki obiekt, stanowi świadectwo tragedii około 200 tys. Żydów skoncentrowanych w getcie łódzkim, będącym drugim pod względem liczebności gettem okupowanej Europy i jednocześnie najdłużej istniejącym (1940-1944).”

Izabela Terela (fragment wstępu do przewodnika)

RADEGAST STATION. A GUIDE TO A PLACE OF REMEMBRANCE

Redaction: Marcin Gawryszczak, Andrzej Grzegorczyk

Translation: Karolina Olrzyńska-Stasiak

Published: 2020

Pages: 71

Language: English

ISBN: 978-83-955008-8-6

Price: 20 PLN

 

„The Radegast Station, a division of the Museum of Independence Traditions in Łódź, is a unique place in Łódź and the region. It is a small site that witnessed the tragedy of approximately 200,000 Jews concentrated in the Łódź ghetto, which was the second largest ghetto in occupied Europe in terms of the number of prisoners and the longest operating one (1940-1944).”

Izabela Terela (a fragment of introduction)

ROZDZIOBIĄ NAS KRUKI, WRONY…?

Opracowanie w twardej oprawie z ilustracjami (format A5)

Autor: Andrzej Kacperski

Ilustracje: Edyta Łaszkiewicz

Data wydania: 2020

Liczba stron: 328

Język: polski

ISBN: 978-83-955008-9-3

Cena: nakład wyczerpany

 

„Polska – „Boże igrzysko”? czy też kraj, który od „zawsze” kształtował i kształtuje swój los „na własne życzenie”? „Chrystus Narodów” czy ofiara własnej wielkości, ale też pychy i egoizmu zarazem? Odpowiedź wydaje się prosta – jedno i drugie zarazem, choć w rzeczywistości jest to bardziej złożone. […] O jego wielkości, upadku, odrodzeniu i trwaniu mówią te rozważania, które, zachowując swą strukturę informacyjną, ujęte są jednak w formę zbliżoną do eseju historycznego. Stąd, z pewnymi sądami, opiniami i wysnuwanymi z nich wnioskami czytelnik nie zawsze musi się zgadzać – ale, szczerze mówiąc, o to właśnie mi chodziło…”

Andrzej Kacperski (fragment wstępu)

SZYFRY WOJNY. JAN KOWALEWSKI 1920 R.

Opracowanie w miękkiej oprawie (format A5)

Autor: Konrad Czernielewski, dr Agnieszka Jędrzejewska

Data wydania: 2020

Liczba stron: 139

Język: polski

ISBN: 978-83-958037-0-3

Cena: 20 zł.

 

„W setną rocznicę polskiego zwycięstwa na przedpolach Warszawy w sierpniu 1920 roku, autor pokusił się o odpowiedzenie na pytanie: na ile była to rzeczywiście osiemnasta decydująca bitwa w dziejach świata? Analizując przebieg walk doszedł do tego samego wniosku, co brytyjski dyplomata Edgar Vincent D’Abernon pod koniec lat dwudziestych ubiegłego stulecia. Autor ukazał etapy walk w latach 1919-1920, omówił ważniejsze bitwy i działania bojowe. Przypomniał m.in. bitwę zapomnianą w potocznej świadomości czyli ostatnią wielką bitwę kawalerii stoczoną pod Komarowem w dniu 31 sierpnia 1920 roku – stojącą w cieniu wiktorii warszawskiej, a stanowiącą jeden z punktów zwrotnych wojny polsko-bolszewickiej.  Autor omówił też przebieg bitwy nad Niemnem, która zadecydowała o tym, iż strona rosyjska zmuszona została do zawarcia rozejmu.”

Konrad Czernielewski

4 CZERWCA 1989 – WYBRALIŚMY WOLNOŚĆ!

Opracowanie w miękkiej oprawie (format A5)

pod red. dr Sebastiana Adamkiewicza

Data wydania: 2019

Liczba stron: 77

Język: polski

ISBN: 978-83-946618-6-1

Cena: 15 zł.

 

„4 czerwca 1989 roku – w swoistym plebiscycie jakim były wybory parlamentarne oparte na zasadach wynegocjowanych przy Okrągłym Stole – Polacy opowiedzieli się za wolnością otwarcie kwestionując mandat PZPR do dalszego sprawowania władzy. Wydarzenie zapoczątkowało lawinę przemian ustrojowych nie tylko w Polsce, ale także w Europie Środkowo-Wschodniej będąc pierwszym akordem upadku systemu komunistycznego w tej części świata.”

dr Sebastian Adamkiewicz

ŚPIEWNIK PIEŚNI PATRIOTYCZNYCH Z OPRACOWANIEM HISTORYCZNYM

Opracowanie wraz nutami w miękkiej oprawie (format A5)

Autor: Kamila Lutek-Urbaniak

Opracowanie muzyczne: Kalina Adamkiewicz

Data wydania: 2019

Liczba stron: 142

Język: polski

ISBN: 978-83-955008-3-1

Cena: 15 zł.

 

„Śpiewnik opatrzony jest historycznymi komentarzami, co nadaje mu formę książki popularyzującej historię. Pierwszy rozdział, wyróżniający się swą formą na tle pozostałych, w całości poświęcony został Mazurkowi Dąbrowskiego, w nim została zaprezentowana Pieśń Legionów Polskich we Włoszech oraz dziś obowiązująca wersja naszego hymnu państwowego.”

Kamila Lutek-Urbaniak (fragment wstępu)

WRZESIEŃ 1939 ROKU W POLSKIM FILMIE FABULARNYM

Opracowanie w miękkiej oprawie (format A4)

Autorzy: Konrad A. Czernielewski, dr Agnieszka Jędrzejewska, Piotr Spólnicki

Data wydania: 2019

Liczba stron: 79

Język: polski

ISBN: 978-83-955008-4-8

Cena: 10 zł.

 

„Druga wojna światowa to niezgłębiony temat wykorzystywany przez filmowców. Trafiające na ekrany kin historie opowiadają o szlaku bojowym polskiego żołnierza, konspiracji, życiu codziennym podczas okupacji oraz Zagładzie. Wystawa Wrzesień 1939 roku w polskim filmie fabularnym skupia się na pierwszym okresie wojny. Liczba filmów, których akcja chociaż po części rozgrywa się we wrześniu 1939 roku, przekracza pięćdziesiąt. Jednak najważniejsze wydarzenia zostały przedstawione w następujących obrazach.”

Piotr Spólnicki (fragment)

WARSZAWA – PARYŻ. SPRAWA POLSKA NA KONFERENCJI PARYSKIEJ W 1919 ROKU

Tom I serii: „Drogi do wolności”

Opracowanie w miękkiej oprawie (format A5)

Autor: Agnieszka Pawlak-Damska

Data wydania: 2019

Liczba stron: 80

Język: polski

ISBN: 978-83-955008-2-4

Cena: 15 zł.

 

„Pomimo stu dwudziestu trzech lat zaborów Polacy nie ulegli wynarodowieniu. Przez cały XIX wiek żyli oni w nadziei na odmianę losu i odzyskanie niepodległości. Rzesza z nich upatrywała takiej szansy w zrywach narodowowyzwoleńczych. Tak było w trakcie powstania kościuszkowskiego, listopadowego i w końcu styczniowego. Między kolejnymi insurekcjami starano się zachować ducha narodu, pielęgnując jego kulturę, dziedzictwo czy też język. Angażowano się w patriotyczne wychowanie młodego pokolenia Polaków i dbano o jego edukację. Mimo podejmowanych wysiłków, wiele osób zdawało sobie sprawę, że szanse powodzenia planu niepodległościowego były uzależnione nie tylko od postawy Polaków, ale przede wszystkim od sytuacji międzynarodowej i ewentualnego konfliktu między mocarstwami zaborczymi.”

Agnieszka Pawlak-Damska (fragment wstępu)

ŁODZIANIE DLA NIEPODLEGŁEJ 1863-1921

Tom II serii: „Drogi do wolności”

Opracowanie w miękkiej oprawie (format A5)

Autor: dr Agnieszka Jędrzejewska

Data wydania: 2019

Liczba stron: 78

Język: polski

ISBN: 978-83-946618-8-5

Cena: 15 zł.

 

„Polacy nigdy nie porzucili marzeń o odzyskaniu niepodległego bytu. Podejmowali różne działania, które miały ich doprowadzić do celu. Była to praca wielu pokoleń na różnych polach – na rzecz zachowania polskiego języka i kultury, ale równocześnie konspiracja i walka zbrojna, a wszystko to na tle przełomowych wydarzeń, które co jakiś czas stwarzały bardziej lub mniej korzystne warunki do upominania się o własne prawa narodowe. Nie sposób w tym miejscu pominąć ostatniego wielkiego zrywu niepodległościowego w XIX wieku, jakim było powstanie 1863 roku. Jego klęska na wiele lat odsunęła nadzieję na odrodzenie państwa polskiego, ale stała się ważnym doświadczeniem dla wszystkich, dla których sprawa narodowa pozostawała nadal kwestią otwartą.”

dr Agnieszka Jędrzejewska (fragment wstępu)

KAMPANIA 1939 ROKU: PRZEBIEG, KULISY, MITY…

Tom III serii: „Drogi do wolności”

Opracowanie w miękkiej oprawie (format A5)

Autor: Konrad A. Czernielewski

Data wydania: 2019

Liczba stron: 89

Język: polski

ISBN: 978-83-955008-4-8

Cena: 15 zł.

 

„W dniu 1 września 1939 roku o godzinie 04.40 od zbombardowania Wielunia rozpoczęła się II wojna światowa, najkrwawszy konflikt zbrojny wszech czasów. Wprawdzie część historyków uznaje, że to jednak atak na Westerplatte o godz. 04.48 był początkiem wojny, inni z kolei podają, iż kampania wojenna rozpoczęła się od próby zdobycia przez Niemców mostu na Wiśle w Tczewie o godz. 04.36.”

Konrad A. Czernielewski (fragment)

W 100-LECIE POLSKIEJ FLAGI

Opracowanie w miękkiej oprawie (format A5)

Autor: Kamila Lutek-Urbaniak

Data wydania: 2019

Liczba stron: 142

Język: polski, angielski

ISBN: 978-83-946618-7-8

Cena: 5 zł.

 

„Niniejszy folder spełnia […] funkcję katalogu do wystawy, w którym zostały zawarte niezbędne treści, prezentujące temat w jasny i przejrzysty sposób.”

Kamila Lutek-Urbaniak (fragment wstępu)

ZATRZYMANE W KADRZE

Opracowanie w twardej oprawie

Autorzy tekstów: Praca zbiorowa

Data wydania: 2012

Liczba stron: 152

Język: polski

ISBN: 836-907422-41

Cena: 15 zł.

 

„Album powstał w oparciu o materiały archiwalne dotychczas mało znane szerokiej opinii społecznej. Wynika to z faktu iż znajdują się w zbiorach rożnych instytucji i osób prywatnych. Odnalezienie tych fotografii oraz dotarcie do nich wymagało dużego nakładu pracy i cierpliwości. Prezentujemy w nim wydarzenia w Łodzi i Regionie Ziemia Łódzka w latach 1980 -1990, a więc okres, w którym Związek od swego powstania najpewniej kroczył drogą od oporu i walki do wzięcia odpowiedzialności za kraj. Jest on próbą stworzenia – z konieczności niepełnej, bo poddanej nieuniknionej selekcji, panoramy zdarzeń i faktów, które przez 25 lat zmieniały oblicze otaczającej nas rzeczywistości. Czy ten zamysł się powiódł osądzą czytelnicy.”

.

Od Redakcji

GROSS-ROSEN

Opracowanie w miękkiej oprawie

Autor tekstów: Andrzej Rukowiecki

Data wydania: 2007

Liczba stron: 62

Język: polski

Cena: 2 zł.

 

„W sierpniu 1940 r. na Dolnym Śląsku, w pobliżu wsi Gross – Rosen (polska nazwa Rogoźnica) Niemcy utworzyli filię obozu koncentracyjnego Sachsenhausen pod nazwą Arbeitslager Gross – Rosen. Głównym zadaniem obozu była eksploatacja znajdującego się tu kamieniołomu granitu, który został zakupiony w maju 1940r. przez przedsiębiorstwo SS -Deutsche Erd- und Steinwerke GmbH. Wydobywany kamień przeznaczony był do produkcji kostki granitowej, krawężników i kamienia budowlanego używanego przy wznoszeniu reprezentacyjnych budowli w miastach III Rzeszy. Jako siłę roboczą postanowiono wykorzystać więźniów obozów koncentracyjnych.”

Andrzej Rukowiecki (fragment wstępu)

60-LECIE MUZEUM TRADYCJI NIEPODLEGŁOŚCIOWYCH W ŁODZI

Księga pamiątkowa w twardej oprawie (format A4)

Opracowanie zbiorcze pod red. dr Sylwii Wielichowskiej

Data wydania: 2019

Liczba stron: 252

Język: polski

ISBN: 978-83-955008-1-7

Cena: 30 zł.

 

„Księga pamiątkowa, którą oddajemy w Państwa ręce ma na celu przybliżenie historii Muzeum i przedstawienie ludzi, którzy je tworzyli w różnych okresach, a przewinęło się przez te sześćdziesiąt lat ponad 400 osób. Teksty przygotowane przez pracowników i sympatyków Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi to różne formy wypowiedzi – wywiady, rysy historyczne poszczególnych oddziałów, wspomnienia starszych pracowników Muzeum, opis zbiorów, opis współpracy z oddziałem łódzkim Stowarzyszenia „Rodzina Katyńska”, indeks nazwisk pracowników Muzeum w latach 1959-2019 r.”

Jacek Wawrzynkiewicz (fragment wstępu)

KOLOROWANKA

Opracowanie w miękkiej oprawie (format A4)

Ilustracje: Edyta Łaszkiewicz

Data wydania: 2019

Liczba stron: 16

Cena: 5 zł.

 

„Kolorowanka dla dzieci zawierająca szesnaście wykonanych piórkiem ilustracji, spełniająca funkcję nie tylko jako miłe oraz kreatywne spędzenie czasu, ale również edukacyjne. Inspirowane tematyką niepodległościową obrazki przedstawiają oraz uczą, jakie zastosowanie mają: godło, flaga państwowa, herb, kokardy narodowe, sztandar wojskowy i chorągwie w artystycznej oprawie.”

Edyta Łaszkiewicz

POST MORTEM. HISTORIA ZOFII DWORNIK

Książka wraz ze słuchowiskiem w twardej oprawie

Autorzy tekstów do publikacji: dr Sebastian Adamkiewicz, Agnieszka Pawlak-Damska, dr Wojciech Wendland

Data wydania: 2022

Liczba stron: 71

Język: polski

ISBN: 978-83-963767-1-8, 978-83-963767-2-5 (płyta)

Cena: 30 zł.


Twórcy słuchowiska zostali nagrodzeni Grand Prix Festiwalu Dwa Teatry 2023


Reżyseria: Mikołaj Szczęsny

Scenariusz: dr Sebastian Adamkiewicz, Mikołaj Szczęsny

Obsada: Adam Woronowicz, Jadwiga Jankowska-Cieślak, Sandra Korzeniak


„Jest rok 1950. Rozwija się powstała w 1948 roku łódzka Szkoła Filmowa. Jest oazą wolności na pustyni polskiego stalinizmu. Jedną ze studentek reżyserii w szkole jest Zofia Dwornik, osoba ambitna, marząca o robieniu własnych filmów. Pewnego wieczoru ujawnia głęboko skrywaną tajemnicę i jej życie ulega diametralnej zmianie. Równolegle inny student reżyserii rozpoczyna swoją drogę w świecie filmu. Losy obojga przeplatają się w cieniu zbrodni katyńskiej. Bohaterowie spotykają w niezrealizowanym pomyśle na scenariusz filmu Andrzeja Wajdy – pomyśle autorstwa Hanny Krall.”

dr Sebastian Adamkiewicz

NEKOME 1905

Książka wraz ze słuchowiskiem w twardej oprawie

Autor tekstu pt.: „Powstanie łódzkie – mit i historia” (wyd. II): dr Sebastian Adamkiewicz

Data wydania: 2022

Liczba stron: 94

Język: polski

ISBN: 978-83-961155-9-1

Cena: 30 zł.


Reżyseria: Mikołaj Szczęsny

Scenariusz: dr Sebastian Adamkiewicz, Mikołaj Szczęsny

Obsada: Mateusz Więcławek, Mariusz Bonaszewski, Wojciech Kalarus i inni


„Jest wiosna 1905 roku. Łódź. Młody Żyd imieniem Menachem po stracie ojca wiąże się z gangiem tajemniczego księdza Natana. Chcąc przypodobać się szefowi bandy kradnie drogocenny diament. Niestety właścicielką ozdoby była kochanka dowódcy łódzkiej policji rosyjskiej. Wplątuje to głównego bohatera w samo centrum huraganu historii przechodzącego przez tętniące życiem miasto przemysłowe. Tymczasem atmosfera w Łodzi staje się coraz gęstsza. Przez miasto przetacza się fala strajków i demonstracji. Rosjanie brutalnie pacyfikują protesty i w zaciszu gabinetów szykują pogrom łódzkich Żydów. W każdej chwili może wybuchnąć powstanie….”

dr Sebastian Adamkiewicz

KATASTROFA ŁÓDZKA

Wydanie II

Książka wraz z słuchowiskiem w twardej oprawie

Autor tekstu pt.: „Katastrofa łódzka – historia i fakty”: dr Sebastian Adamkiewicz

Data wydania: 2021

Liczba stron: 88

Język: polski

ISBN: 978-83-961155-0-8 i 978-83-961155-1-5

Cena: nakład wyczerpany


Reżyseria: Mikołaj Szczęsny
Scenariusz: Rafał Zięba
Obsada: Dymitr Hołówko, Bartosz Turzyński, Dominika Probachta, , Karolin Kowalska, Cezary Nowak, Adam Kupaj, Krzysztof Pyziak, Grzegorz Kwiecień , Sylwia Gajdemska


“Jest jesień 1899 roku. Do mieszkania przy ulicy Wschodniej w Łodzi wprowadza się tajemnicze małżeństwo Dąbrowskich. Nikt nie wie, że w swoim lokalu organizują tajną drukarnię pisma „Robotnik”. Nikt też nie rozpoznaje w Panu Dąbrowskim samego Józefa Piłsudskiego…”

dr Sebastian Adamkiewicz

ZAGADKA JANA K.

Książka wraz z słuchowiskiem w twardej oprawie

Autor tekstu pt.: „Polski wywiad wojskowy w latach wojny z Rosją bolszewicką. As służb specjalnych II Rzeczypospolitej – Jan Kowalewski.”: Konrad A. Czernielewski

Data wydania: 2021

Liczba stron: 98

Język: polski

ISBN: 978-83-947559-4-2

cena: 30 zł.


Reżyseria: Mikołaj Szczęsny,
Autor scenariusza: Łukasz Orbitowski
Autor tekstu: Konrad A. Czernielewski
Obsada: Mirosław Haniszewski, Anna Smołowik, Adam Woronowicz i inni


“Jest sierpień 1920 roku. Do kwatery głównej nacierającej na Warszawę Armii Czerwonej przybywa komisarz Czeka Jakow. Zmęczony życiem i dostrzegający coraz większy bezsens swojej pracy otrzymuje kolejne rutynowe zadanie znalezienia haków na jednego z dowódców, który popadł w konflikt z szefem wywiadu w Mińsku. W toku śledztwa trafia na trop tajemniczego Polaka, Jana K., którego niezwykłe umiejętności i talenty wzbudzają u śledczego niepokój. Rozpoczyna się wyścig z czasem. Bolszewicy są już na przedmieściach polskiej stolicy. Tylko cud może uratować ją przed upadkiem… Cud albo grzebień i pewna książka…”

DANZIGERSTRASSE 13 – WSPOMNIENIA Z CZASÓW WOJNY (1939-1945)

Książka wraz ze słuchowiskiem i reportażem w twardej oprawie

Autor: Barbara Cygańska-Wiland, Opracowanie: dr Sylwia Wielichowska

Data wydania: 2019

Liczba stron: 142

Język: polski

ISBN: 978-83-955008-5-5

Cena: 30 zł.


Reżyseria: Maria Oberman i Rafał Zięba
Obsada: Anna Grzeszczak, Dominika Probachta, Jakub Zając, Grzegorz Kwiecień, Cezary Nowak i inni


„Scenariusz do słuchowiska powstał w oparciu o wspomnienia Barbary Cygańskiej – więźniarki z Gdańskiej 13, która przesiedziała w więzieniu blisko 370 dni. Utworzona na kanwie wspomnień powstałych w latach 90-tych opowieść, to wstrząsająca historia o losach młodej dziewczyny, którą wichry historii wrzuciły do piekła II wojny światowej.”

dr Sebastian Adamkiewicz

KATASTROFA ŁÓDZKA

Książka wraz ze słuchowiskiem w twardej oprawie

Autor: dr Sebastian Adamkiewicz

Data wydania: 2018

Liczba stron: 59

Język: polski

Cena: NIE NA SPRZEDAŻ

 

„W nocy z 21 na 22 lutego 1900 roku w Łodzi, w mieszkaniu przy ulicy Wschodniej 19, aresztowano Józefa Piłsudskiego i jego żonę Marię Piłsudską z domu Koplewską. Zatrzymanym postawiono zarzut druku nielegalnego wydawnictwa rewolucyjnego „Robotnik”. Małżeństwo przewieziono do aresztu przy ulicy Długiej (dziś Gdańskiej) gdzie spędzili dwa miesiące…”

dr Sebastian Adamkiewicz (fragment wstępu)

LOSY ŁODZI VOL. I

Seria filmów historycznych

Reżyseria: Mikołaj Szczęsny

Język: polski


SPIS FILMÓW:

 1. Pomnik Tadeusza Kościuszki
 2. Więzienie przy ulicy Gdańskiej
 3. Tragedia radogoska
 4. Więzienie na Radogoszczu
 5. Makieta getta
 6. Kuźnia Romów
 7. Polskie symbole narodowe
 8. Życie codzienne w okresie II wojny światowej
 9. Stacja Radegast – budynek i okolice

LOSY ŁODZI VOL. II

Seria filmów historycznych

Reżyseria: Mikołaj Szczęsny

Język: polski


SPIS FILMÓW:

 1. Powstanie łódzkie 1905
 2. Obóz dziecięcy przy ulicy Przemysłowej w Łodzi
 3. Akcja przeciwko polskiej inteligencji 1939-1940

LOSY ŁODZI VOL. III

Seria filmów historycznych

Reżyseria: Mikołaj Szczęsny

Język: polski


SPIS FILMÓW:

 1. Łódź 1918
 2. Wysiedlenia z Kraju Warty
 3. Żołnierki wyklęte
 4. Strajk Studentów’81. The Path of Lodz – Students Strike in Lodz’81