W ostatnim czasie Muzeum Tradycji Niepodległościowych udało się nabyć kilkadziesiąt cennych eksponatów i replik doskonale wkomponowujących się w profil Muzeum. Ich chronologia jest bardzo różna, począwszy od II poł. XIX w. do czasów II wojny światowej. Z oryginalnych zabytków związanych walkami narodowowyzwoleńczymi Polaków w XIX w. warto zwrócić uwagę na szczypce (formę) do odlewania ołowianych kul oraz ładowniczkę na kapiszony z okresu Powstania Styczniowego. Z kolei do tradycji odrodzonego po 123 latach niewoli Wojska Polskiego nawiązuje zbiór 19 fotografii pocztówkowych (format 9×14) 28 Pułku Strzelców Kaniowskich z okresu jego pobytu w 1919-1920 na Litwie oraz zegar stanowiący element polskiej radiostacji wojskowej RKD (Radiostacja Korespondencyjna Dywizji), produkowanej od 1928 roku przez Państwową Wytwórnię Łączności. Z czasów dwudziestolecia międzywojennego pochodzi jeszcze jeden niezwykle unikatowy eksponat otrzymany w darze od jednego z łódzkich kolekcjonerów. Jest nim niewielki fragment całunu z trumny Józefa Piłsudskiego z przytwierdzonymi pozłacanymi inicjałami JP. Przykryte nim były zwłoki Marszałka na platformie klejowej, którą w nocy z 17 na 18 V 1935 r. przetransportowane zostały z Warszawy do Krakowa, gdzie odbył się ich uroczysty pogrzeb.

Równie ciekawie prezentuje się świeżo zakupiona kolekcja zabytków z okresu II wojny światowej i dwudziestolecia międzywojennego, które zostały pozyskane z myślą o wzbogaceniu nowej ekspozycji stałej w Oddziale Martyrologii Radogoszcz pt.: Zabrał ich ogień… Piekło więzienia na Radogoszczu w świetle losów ludności Kraju Warty w okresie II wojny światowej. Znalazły się wśród nich takie przedmioty jak: kopia rikszy z II wojny światowej, niemiecki rower wojenny, oryginalna skrzynka pucybuta z lat 20 lub 30. XX w. pochodząca z ul. Piotrkowskiej, drewniana beczka z metalowymi okuciami z lat 40. XX w., niemiecka kasa fiskalna z przełomu lat 20. i 30. XX w., dwa niemieckie aparaty z lat 30. XX w. (jeden przenośny, drugi stacjonarny), zestawy mebli z epoki II wojny światowej (2 stoły z krzesłami, komoda), stare walizki wykorzystywane na planie filmu „Lista Schindlera” Stevena Spielberga zakupione od Łódzkiego Centrum Filmowego, przyrządy aptekarskie i lekarskie (waga z odważnikami, szklane butelki apteczne, leki we fiolkach, szafka lekarska), niemiecki projektor filmowy marki „Siemens” z lat 30. XX w., zestaw butelek po piwie z okresu II wojny  światowej oraz eksponaty związane z funkcjonowaniem i symboliką III Rzeszy (portret, statuetka i papierośnica, zestaw niemieckich sztućców i kieliszków wraz z karafką).

Do szczególnie atrakcyjnych wystawienniczo należą przede wszystkim wspomniane już: riksza, skrzynka pucybuta, aparaty fotograficzne oraz kasa fiskalna. Riksza stanowi wiernie odtworzoną replikę tego typu pojazdów jakie poruszały się po łódzkich ulicach w okresie okupacji niemieckiej w Polsce w okresie 1939–1945. Wykonana została przez specjalistę-rekwizytora na potrzeby jednego z filmów wojennych kręconych w Łodzi. Do jej budowy wykorzystano wiele oryginalnych elementów z epoki takich jak: rama roweru, siodełko, dynamo i lampa marki „Siemens”. Nie mniej ciekawe pozostają pozostałe ze wspomnianych eksponatów. Drewniana skrzynka pucybuta jest oryginalnym przedmiotem z lat 20. lub 30. XX w. Dzięki zamieszczonej z tyłu, metalowej tabliczce znamionowej wiemy, że wyprodukowało ją łódzkie Towarzystwo „Tars” z siedzibą przy ul. Piotrkowskiej 200. Skrzynka ma dość ciekawą konstrukcję. Oprócz komory do przechowywania szczotek i innych przyborów czyszczących, na dole posiada szufladki na monety, otwierane za pomocą systemu specjalnych zapadek. Była ona niewątpliwie używana na łódzkich ulicach przez ludzi trudniących się zawodem pucybuta. Dwa wzmiankowane aparaty fotograficzne, wyprodukowane w Berlinie w latach 30. XX w., posłużą na nowej wystawie jako elementy wyposażenia atelier fotograficznego z okresu okupacji. Jeden z nich wyposażony jest w drewniany statyw oraz zestaw szklanych klisz stosowanych jeszcze w tym okresie. Arcyciekawym zakupem okazała się drewniana, niemiecka kasa fiskalna firmy „National-Registrier-Kassen G.m.b.H.” pochodząca z przełomu lat 20. i 30. XX w. Posiada ona suwaki do ustawiania kwoty oraz szufladę z przegrodami podzieloną na różne nominały marek i fenigów, otwieraną się przy pomocy bocznej korby. Wciąż działająca kasa wyposażona jest również w obrotowy bęben na paragon.

Większość najnowszych nabytków Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi będzie można oglądać na nowej wystawie stałej: Zabrał ich ogień… Piekło więzienia na Radogoszczu w świetle losów ludności Kraju Warty w okresie II wojny światowej, eksponowanej od 1 IX 2019 r. w Oddziale Martyrologii Radogoszcz przy ul. Zgierskiej 147.