Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi prowadzi również działalność wydawniczą. W swojej ofercie posiada: publikacje historyczne, słuchowiska oraz gry edukacyjne. Ponieważ nie prowadzimy sprzedaży wysyłkowej, zakupu można dokonać w oddziale przy ulicy Gdańskiej 13, lub też podczas targów, pikników, eventów, w których bierzemy udział.

 

 

„4 czerwca 1989 – wybraliśmy wolność!”

Opracowanie w miękkiej oprawie

pod red. dr Sebastiana Adamkiewicza

Data wydania: 2019

Liczba stron: 77

Język: polski

ISBN: 978-83-946618-6-1

 

4 czerwca 1989 roku – w swoistym plebiscycie jakim były wybory parlamentarne oparte na zasadach wynegocjowanych przy Okrągłym Stole – Polacy opowiedzieli się za wolnością otwarcie kwestionując mandat PZPR do dalszego sprawowania władzy. Wydarzenie zapoczątkowało lawinę przemian ustrojowych nie tylko w Polsce, ale także w Europie Środkowo-Wschodniej będąc pierwszym akordem upadku systemu komunistycznego w tej części świata.

dr Sebastian Adamkiewicz

 

„Śpiewnik pieśni patriotycznych z opracowaniem historycznym”

Opracowanie wraz nutami w miękkiej oprawie

Autor: Kamila Lutek-Urbaniak

Data wydania: 2019

Liczba stron: 142

Język: polski

ISBN: 978-83-955008-3-1

 

„Śpiewnik opatrzony jest historycznymi komentarzami, co nadaje mu formę książki popularyzującej historię. Pierwszy rozdział, wyróżniający się swą formą na tle pozostałych, w całości poświęcony został Mazurkowi Dąbrowskiego, w nim została zaprezentowana Pieśń Legionów Polskich we Włoszech oraz dziś obowiązująca wersja naszego hymnu państwowego.”

Kamila Lutek-Urbaniak (fragment wstępu)

 

„Wrzesień 1939 roku w polskim filmie fabularnym”

Opracowanie w miękkiej oprawie

Autorzy: Konrad A. Czernielewski, dr Agnieszka Jędrzejewska, Piotr Spólnicki

Data wydania: 2019

Liczba stron: 79

Język: polski

ISBN: 978-83-955008-4-8

 

„Druga wojna światowa to niezgłębiony temat wykorzystywany przez filmowców. Trafiające na ekrany kin historie opowiadają o szlaku bojowym polskiego żołnierza, konspiracji, życiu codziennym podczas okupacji oraz Zagładzie. Wystawa Wrzesień 1939 roku w polskim filmie fabularnym skupia się na pierwszym okresie wojny. Liczba filmów, których akcja chociaż po części rozgrywa się we wrześniu 1939 roku, przekracza pięćdziesiąt. Jednak najważniejsze wydarzenia zostały przedstawione w następujących obrazach.”

Piotr Spólnicki (fragment)

 

„Warszawa – Paryż. Sprawa polska na konferencji paryskiej w 1919 roku”

Seria „Drogi do wolności”

Opracowanie w miękkiej oprawie

Autor: Agnieszka Pawlak-Damska

Data wydania: 2019

Liczba stron: 80

Język: polski

ISBN: 978-83-955008-2-4

 

„Pomimo stu dwudziestu trzech lat zaborów Polacy nie ulegli wynarodowieniu. Przez cały XIX wiek żyli oni w nadziei na odmianę losu i odzyskanie niepodległości. Rzesza z nich upatrywała takiej szansy w zrywach narodowowyzwoleńczych. Tak było w trakcie powstania kościuszkowskiego, listopadowego i w końcu styczniowego. Między kolejnymi insurekcjami starano się zachować ducha narodu, pielęgnując jego kulturę, dziedzictwo czy też język. Angażowano się w patriotyczne wychowanie młodego pokolenia Polaków i dbano o jego edukację. Mimo podejmowanych wysiłków, wiele osób zdawało sobie sprawę, że szanse powodzenia planu niepodległościowego były uzależnione nie tylko od postawy Polaków, ale przede wszystkim od sytuacji międzynarodowej i ewentualnego konfliktu między mocarstwami zaborczymi.”

Agnieszka Pawlak-Damska (fragment wstępu)

 

„Łodzianie dla Niepodległej 1863-1921”

Seria „Drogi do wolności”

Opracowanie w miękkiej oprawie

Autor: dr Agnieszka Jędrzejewska

Data wydania: 2019

Liczba stron: 78

Język: polski

ISBN: 978-83-946618-8-5

 

„Polacy nigdy nie porzucili marzeń o odzyskaniu niepodległego bytu. Podejmowali różne działania, które miały ich doprowadzić do celu. Była to praca wielu pokoleń na różnych polach – na rzecz zachowania polskiego języka i kultury, ale równocześnie konspiracja i walka zbrojna, a wszystko to na tle przełomowych wydarzeń, które co jakiś czas stwarzały bardziej lub mniej korzystne warunki do upominania się o własne prawa narodowe. Nie sposób w tym miejscu pominąć ostatniego wielkiego zrywu niepodległościowego w XIX wieku, jakim było powstanie 1863 roku. Jego klęska na wiele lat odsunęła nadzieję na odrodzenie państwa polskiego, ale stała się ważnym doświadczeniem dla wszystkich, dla których sprawa narodowa pozostawała nadal kwestią otwartą.”

dr Agnieszka Jędrzejewska (fragment wstępu)

 

„Kampania 1939 roku: przebieg, kulisy, mity…”

Seria „Drogi do wolności”

Opracowanie w miękkiej oprawie

Autor: Konrad A. Czernielewski

Data wydania: 2019

Liczba stron: 89

Język: polski

ISBN: 978-83-955008-4-8

 

„W dniu 1 września 1939 roku o godzinie 04.40 od zbombardowania Wielunia rozpoczęła się II wojna światowa, najkrwawszy konflikt zbrojny wszech czasów. Wprawdzie część historyków uznaje, że to jednak atak na Westerplatte o godz. 04.48 był początkiem wojny, inni z kolei podają, iż kampania wojenna rozpoczęła się od próby zdobycia przez Niemców mostu na Wiśle w Tczewie o godz. 04.36.”

Konrad A. Czernielewski (fragment)

 

„W 100-lecie polskiej flagi”

Opracowanie w miękkiej oprawie

Autor: Kamila Lutek-Urbaniak

Data wydania: 2019

Liczba stron: 142

Język: polski, angielski

ISBN: 978-83-946618-7-8

 

„Niniejszy folder spełnia […] funkcję katalogu do wystawy, w którym zostały zawarte niezbędne treści, prezentujące temat w jasny i przejrzysty sposób.”

Kamila Lutek-Urbaniak (fragment wstępu)

 

„60-lecie Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi””

Księga pamiątkowa w twardej oprawie

Opracowanie zbiorcze pod red. dr Sylwii Wielichowskiej

Data wydania: 2019

Liczba stron: 252

Język: polski

ISBN: 978-83-955008-1-7

 

„Księga pamiątkowa, którą oddajemy w Państwa ręce ma na celu przybliżenie historii Muzeum i przedstawienie ludzi, którzy je tworzyli w różnych okresach, a przewinęło się przez te sześćdziesiąt lat ponad 400 osób. Teksty przygotowane przez pracowników i sympatyków Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi to różne formy wypowiedzi – wywiady, rysy historyczne poszczególnych oddziałów, wspomnienia starszych pracowników Muzeum, opis zbiorów, opis współpracy z oddziałem łódzkim Stowarzyszenia „Rodzina Katyńska”, indeks nazwisk pracowników Muzeum w latach 1959-2019 r.”

Jacek Wawrzynkiewicz (fragment wstępu)

 

„Kolorowanka”

Opracowanie w miękkiej oprawie

Ilustracje: Edyta Łaszkiewicz

Data wydania: 2019

Liczba stron: 16

 

Kolorowanka dla dzieci zawierająca szesnaście wykonanych piórkiem ilustracji, spełniająca funkcję nie tylko jako miłe oraz kreatywne spędzenie czasu, ale również edukacyjne. Inspirowane tematyką niepodległościową obrazki przedstawiają oraz uczą, jakie zastosowanie mają: godło, flaga państwowa, herb, kokardy narodowe, sztandar wojskowy i chorągwie w artystycznej oprawie.

Edyta Łaszkiewicz

 

„Danzigerstrasse 13” – wspomnienia z czasów wojny (1939-1945)

Książka wraz z słuchowiskiem i reportażem w twardej oprawie

Autor: Barbara Cygańska-Wiland, Opracowanie: dr Sylwia Wielichowska

Data wydania: 2019

Liczba stron: 142

Język: polski

ISBN: 978-83-955008-5-5

 

Wspomnienia Barbary Cygańskiej-Wiland to wstrząsająca opowieść o młodej dziewczynie, którą wichry historii wrzuciły do piekła II wojny światowej. Jej relacja z pobytu w żeńskim areszcie śledczym w Łodzi przy ul. Gdańskiej 13 przynosi nas do mikroświata kobiecego doświadczenia wojny pełnego nie tylko łez, strachu, bólu, ale i nadziei, małych radości i budowania wspólnoty. Wspomnienia z czasów wojny… są zatem niezwykłą podróżą w głąb kobiecej duszy postawionej w sytuacji ekstremalnej. Jednocześnie odwołują się do ważnego, choć nieco zapomnianego epizodu z historii miasta Łodzi.

dr Sebastian Adamkiewicz

 

„Katastrofa łódzka”

Książka wraz z słuchowiskiem w twardej oprawie

Autor: dr Sebastian Adamkiewicz

Data wydania: 2018

Liczba stron: 59

Język: polski

 

„W nocy z 21 na 22 lutego 1900 roku w Łodzi, w mieszkaniu przy ulicy Wschodniej 19, aresztowano Józefa Piłsudskiego i jego żonę Marię Piłsudską z domu Koplewską. Zatrzymanym postawiono zarzut druku nielegalnego wydawnictwa rewolucyjnego „Robotnik”. Małżeństwo przewieziono do aresztu przy ulicy Długiej (dziś Gdańskiej) gdzie spędzili dwa miesiące…”

dr Sebastian Adamkiewicz (fragment wstępu)