81. rocznica likwidacji obozu cygańskiego w getcie łódzkim

Wojska Polskiego 84
9 stycznia 2023 @ 10:00 - 11:30

Uroczystości upamiętniające więźniów obozu cygańskiego. W dniach 5–9 listopada 1941 r. do obozu cygańskiego utworzonego na terenie wydzielonym z getta łódzkiego wsiedlono 5 tys. Romów i Sinti. Warunki w zorganizowanym pośpiesznie obozie, składającym się jedynie z kilkunastu budynków, były fatalne. Brak sanitariatów i odpowiednich warunków do zamieszkania spowodował, że w pierwszych kilku tygodniach w wyniku epidemii tyfusu zmarło około 600 osób. Reszta osadzonych w grudniu 1941 lub styczniu 1942 r. została wywieziona i zamordowana w obozie zagłady w Chełmnie nad Nerem. W związku z zamordowaniem większości więźniów do 9 stycznia 1942 r. ten dzień należy przyjąć za datę likwidacji obozu cygańskiego w getcie łódzkim.

UROCZYSTOŚCI GŁÓWNE:

10.00 – uroczystości upamiętniające

Miejsce: Kuźnia Romów, Oddział Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, ul. Wojska Polskiego 84

13.00 – uroczystości upamiętniające

Miejsce: Las Rzuchowski, Muzeum byłego niemieckiego obozu zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem, Chełmno 59A.

WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE:

Wystawa plenerowa „Zagłada Romów i Sinti w Europie”, autor: Magdalena Zapolska-Downar, Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi. Miejsce: Oddział Stacja Radegast, Muzeum Tradycji Niepodległościowych Łodzi. Al. Pamięci Ofiar Litzmannstadt Getto 12. Czas ekspozycji: 5 – 20.01.2023 r.

Date: 9 stycznia 2023

Venue Name: Kuznia Romów