Dzień Kobiet w Muzeum – słuchowisko „Danzigerstrasse 13”

Gdańska 13
8 marca 2022 @ 18:00 - 20:00
5zł
Z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet serdecznie zapraszamy na prezentację słuchowiska DANZIGERSTRASSE 13.
Jest wiosna 1944 roku. Do mieszkania młodej dziewczyny Barbary Cygańskiej wkracza gestapo. Zostaje aresztowana i przewieziona do więzienia przy ul. Gdańskiej 13 w Łodzi. Rozpoczyna się dramatyczna walka o życie, honor i godność. Każdy dzień to brutalne starcie z mikroświatem więziennym, w którym ludzkie namiętności mieszają się z bezwzględnością wojny. Przeżycia głównej bohaterki przenoszą nas do świata kobiecego doświadczenia największego konfliktu w dziejach ludzkości. Słuchowisko powstało na podstawie wspomnień Barbary Cygańskiej-Wiland – żołnierki Armii Krajowej – i jest fabularyzowanym zapisem jej przeżyć i boju o przetrwanie. Słuchowisko miało swoją premierę 1 września 2019 roku.
Po wysłuchaniu odbędzie się dyskusja dotycząca losów kobiet uwięzionych przy ul. Gdańskiej 13. W rozmowie udział wezmą
Dr Sylwia Wielichowska – zastępca Dyrektora Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi
Magdalena Majewska – reporterka TVP Łódź, autorka filmu poświęconego Maryli Biedermannównej
Mikołaj Szczęsny – reżyser słuchowiska „Danzigerstrasse 13”