Krótka historia UPA dla Polaków – debata o książce

Gdańska 13
6 lutego 2020 @ 18:00 - 19:00

W ramach Salonu Historycznego Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, serdecznie zapraszamy na spotkanie z cyklu Plus czy Minus – konfrontacje historyczne zatytułowane:

Krótka historia UPA dla Polaków – debata o książce

/// 6 lutego 2020 r. (czwartek)
/// godz. 18:00
/// Siedziba główna Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, ul. Gdańska 13

Najnowsza książka publicysty i historyka Kaźmierza Wóycickiego w zwięzłej i popularnej formie przedstawia skomplikowane relacje polsko-ukraińskie i ukraińsko-polskie. Jej wielką zaletą jest podjęte staranie zrozumienia ukraińskich racji (wcale niejednoznacznych wśród samych Ukraińców) oraz szacunek dla ukraińskiego spojrzenia na własne dzieje. Autor, który zafascynowany jest Ukrainą, stara się wyważyć i pojąć racje obu stron. Książka Kazimierz Wóycickiego ułatwia znalezienie drogi do wzajemnej akceptacji i szacunku. Zwłaszcza, że nasze oba kraje przeszły przez podobną gehennę wojen, zniewolenia i cierpienia. Ta książka łączy a nie dzieli. Zapraszamy do dyskusji!

Goście:

* dr Kaźmierz Wóycicki (historyk, politolog i publicysta, autor książki „Krótka historia UPA dla Polaków. Czy historycy nas pogodzą?”, Akademia Wschód przy Fundacji Domu Wschodniego).

* Witalij Mazurenko, dziennikarz portalu Obserwator Międzynarodowy, doktorant KUL, absolwent Odesskiego Narodowego Uniwersytetu im. I.I. Mecznikowa).

Prowadzenie: dr Mikołaj Mirowski – historyk i publicysta, Muzeum Historii Polski.

Patronat merytoryczny: Muzeum Historii Polski

Patronat medialny: Dzieje.pl, TVP Historia, TVP3 Oddział w Łodzi, Radio Łódź, Liberte!, Gazeta Trybunalska, Obserwator Międzynarodowy, Histmag.org.

Date: 6 lutego 2020

Venue Name: Gdańska