Kształtowanie oficjalnej pamięci o getcie łódzkim w okresie PRL

12.03.2019 (wtorek) | godz. 18.00
Kształtowanie oficjalnej pamięci o getcie łódzkim w okresie PRL
dr Andrzej Czyżewski | Oddziałowe Archiwum IPN w Łodzi

W jaki sposób władze PRL starały się kształtować pamięć zbiorową na temat czasów niemieckiej okupacji Łodzi? Dlaczego pamięć o Zagładzie łódzkich Żydów nie miała szansy na trwale zaistnieć w ramach komunistycznej polityki historycznej? Jaką rolę w upamiętnianiu tragedii łódzkiego getta odegrały wydarzenia Marca’68? Na te oraz inne pytania postaramy się poszukać odpowiedzi w trakcie naszego najbliższego wykładu odbywającego się w ramach cyklu „Pamięć Zagłady”.

dr Andrzej Czyżewski, historyk, zajmuje się dziejami opozycji antysystemowej w PRL, historią mówioną Marca ’68, historią historiografii oraz komunistyczną polityką pamięci. Na co dzień pracuje w pionie archiwalnym łódzkiego oddziału IPN. Od 2018 r. dzięki wsparciu NCN realizuje grant badawczy: Generacja czy generacje Marca ’68 – między historią mówioną a metodą biograficzną.

Miejsce: Oddział Stacja Radegast, al. Pamięci Ofiar Litzmannstadt Getto 12

Zapraszamy!