Spędź noc w Wiezieniu przy Gdańskiej

27 lipca 2019 @ 22:00 - 28 lipca 2019 @ 01:00
Niepowtarzalna okazja na nocne zwiedzanie wystawy poświęconej historii budynku przy Gdańskiej 13 – dziś oddziału Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, w latach 1885-1953 więzienia. Dowiesz się: kto i za co trafiał do więzienia oraz, jakie warunki w nim panowały.

Usłyszysz historię ludzi przetrzymywanych w więzieniu w różnym okresie, na przestrzeni 50. lat: w okresie carskim, II Rzeczpospolitej, II wojny światowej oraz w okresie powojennym, do 1953 r. Uczestnicy będą mieli niepowtarzalną możliwość wejścia do zrekonstruowanych na wystawie cel więziennych, zajrzysz do kibitki, karceru oraz przejdziesz się po spacerniaku.

Uczestnicy będę mieli okazję wysłuchać performatywnego czytania wspomnień Barbary Cygańskiej, przetrzymywanej w więzieniu w latach 1944-1945.

IV Noc w więzieniu przy Gdańskiej” – Noc w więzieniu przy Gdańskiej jest cyklicznym wydarzeniem, podczas którego łodzianie mają okazję uczestniczyć w kuratorskim oprowadzaniu po wystawie więziennej Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi. W czasie oprowadzania – w nocnym klimacie miejsca – mogą poznać dramatyczne losy więźniów aresztu przy Gdańskiej, posłuchać niezwykłych historii o bohaterstwie kobiet osadzonych tu w okresie II wojny światowej, zobaczyć zrekonstruowane cele z różnych okresów funkcjonowania więzienia oraz zwiedzić zamknięty na co dzień karcer. Start godz. 22.00, bez zapisów.

Start: 27 lipca 2019 @ 22:00
End: 28 lipca 2019 @ 01:00