Wykład online Romowie w Polsce. Od średniowiecza do XX wieku.

Zapraszamy na wykład “Romowie w Polsce. Od średniowiecza do XX wieku” online, podczas którego Adam Bartosz opowie o historii społeczności romskiej na terenach Polski. Początek wydarzenia 25 maja, o godz .18.00.
Adam Bartosz – Etnograf, romolog, dyrektor Muzeum Okręgowego w Tarnowie 1980-2012. Twórca oryginalnej kolekcji, którą wykorzystał do urządzenia w 1990 r. pierwszej w świecie stałej ekspozycji “Historia i kultura Cyganów/Romów”. Badacz historii Żydów w Galicji. Napisał kilka książek na tematy romskie i żydowskie m.in. Katalog zbiorów cyganologicznych (2007), My Cyganie/Amen Roma (2008), Tarnowskie judaica (1992), Żydowskim szlakiem po Tarnowie (2000, 2002); Tarnowski cmentarz żydowski [z Januszem Koziołem] (2005); Galicyjskim szlakiem chasydów sądecko-bobowskich, (Austeria, Kraków 2015) oraz kilkaset artykułów publikowanych w kilkunastu językach. Członek Stowarzyszenia Romów w Tarnowie, prezes Komitetu Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej w Tarnowie; inicjator Dni Pamięci Żydów Galicyjskich i Taboru Pamięci Romów.
Wydarzenie odbywa się w ramach projektu: „Dzieje obozu cygańskiego w getcie łódzkim. Wystawa stała w Kuźni Romów”, dofinansowanego ze środków MKDNiS w ramach Programu „Wspierania działań muzealnych” i Urzędu Miasta Łodzi.

Date: 25 maja 2021