Wykład “Uprzedzenia – niechęć – eksterminacja. Obóz cygański w getcie łódzkim (1941-1942)”

Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi oraz Centrum Dialogu im. Marka Edelmana zapraszają na projekcję filmu “Obóz cygański w Łodzi” w reżyserii Jarosława Sztandery oraz wykład Andrzeja Grzegorczyka “Uprzedzenia – niechęć – eksterminacja. Obóz cygański w getcie łódzkim (1941-1942)”. Obóz cygański w Łodzi, reż. J. Sztandera. Julian Baranowski, pracownik Archiwum Państwowe w Łodzi oraz Antoni Galiński z Instytutu Pamięci Narodowej opowiadają o obozie cygańskim utworzonym w getcie łódzkim. Czas trwania: 20’ Uprzedzenia – niechęć – eksterminacja. Obóz cygański w getcie łódzkim (1941-1942). Obóz cygański w getcie łódzkim (Zigeunerlager in Litzmannstadt) był pierwszym miejscem ścisłego odosobnienia na terenie okupowanej Polski utworzonym wyłącznie dla ludności romskiej. Od listopada 1941 r. do stycznia 1942 r. przebywało w nim około 5 tys. Romów i Sinti, uprzednio deportowanych z dawnego austriackiego Burgenlandu, zostając poddanymi ekstremalnym warunkom życia. W ich wyniku zmarło około 700 osób, reszta została zamordowana w obozie zagłady w Chełmnie nad Nerem. Celem prelekcji będzie przedstawienie dziejów obozu oraz zwrócenie uwagi na wszechobecnie towarzyszącą nienawiść i uprzedzenia wobec Romów, skutkujących dokonaną eksterminacja. Partner: Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, ul. Wojska Polskiego 83.

Date: 9 stycznia
Wydarzenie CategoryPrelekcja