Miasto widzę moje ogromne. Historia Łodzi w ikonografii.

OPIS:

“Łódź nie miała prawa się wydarzyć. W rzeczywistości normalnej, kształtowaniem naturalnym ciągiem zdarzeń, Łódź nie mogła zaistnieć. Jest zaprzeczeniem logiki, tworem zaskakującym, dowodem na to, że kijem da się odwrócić nawet najtrwalszy bieg rzeki. W Łodzi zapisany jest romantyzm i pozytywizm dziejów, ich przewrotność i tajemnica wymykania się dzieł z rąk ich twórców. Wyrastała w sprzecznościach, niechciana i pożądana, znienawidzona i wielbiona, obiecana ziemia i przeklęte miasto, wypełniona bogactwem i nasycona biedą, bez historii, choć wpisana głęboko w polskie dzieje, nowoczesna, choć o średniowiecznej proweniencji, centralna, a jednocześnie peryferyjna, tak bardzo polska, że aż wielokulturowa. Tak, historię Łodzi da się opisać ciągiem paradoksów. Jest chochlikiem historii, budowanym przez przewrotności losów. Nierealności, która stała się realna.”

TWÓRCY WYSTAWY:
Dyrektor Muzeum:
Jacek Wawrzynkiewicz
Kurator:
dr Sebastian Adamkiewicz
Współpraca:
dr Wojciech Wendland
Aranżacja i opracowanie graficzne:
Edyta Łaszkiewicz
Skanowanie fotografii:
Katarzyna Mateja-Maracz
i Dział Zbiorów
Montaż i przygotowanie ekspozycji:
Marcin Kłos
Jan Cichowicz
Tomasz Karkowski
Agata Markiewicz-Nowak
Promocja:
Artur Kamiński
Dofinansowano z dotacji celowej Urzędu Miasta Łodzi.

Wystawa pt.: „Miasto widzę moje ogromne. Historia Łodzi w ikonografii” prezentowana jest od 29 listopada 2023 roku w oddziale MTN w Łodzi przy ulicy Gdańskiej 13.

TOWARZYSZĄCA WYSTAWIE PUBLIKACJA PT.: „MIASTO WIDZĘ MOJE OGROMNE. HISTORIA ŁODZI W IKONOGRAFII” JEST DO NABYCIA W ODDZIAŁACH MTN W ŁODZI ORAZ ZA POŚREDNICTWEM NASZEJ STRONY.