Wojskowy Zwierzyniec

 

Pierwszy dział zwierzęta w historii wojskowości (wprowadzenie do tematu – 4 plansze) – na tych planszach przedstawiono zarys historii zwierząt pojawiających się w wojsku, jest na nich mowa o słoniach bojowych, koniach, psach, gołębich pocztowych oraz o nietypowych próbach zastosowania zwierząt w wojsku w XX wieku. Na planszach pojawiają się również ciekawostki, jak historia pewnej niesfornej świnki czy losy szeregowego Jackie (pawiana), który wspierał żołnierzy podczas walk okopowych w I wojnie światowej.

 

Drugi dział zwierzęcy przyjaciele polskich żołnierzy (8 plansz) na tych planszach poznamy m.in. Niedźwiedzia Wojtka (niedźwiedź brunatny); Baśkę Murmańską (niedźwiedź polarny, która podczas defilady na placu saskim w 1919 r., podała łapę samemu Józefowi Piłsudskiemu); Kasztankę (koń); Słonia Partyzanta (słoń indyjski podarowany Polsce przez rewolucjonistów wietnamskich w 1955 r.); Psa Smokey (owczarek szkocki – maskotka 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej, czy po prostu „Psa” (tak swojego psa nazwał Józef Piłsudski).

 

Trzeci dział zwierzęcy przyjaciele żołnierzy w armiach świata (na zasadzie ciekawostek – 2 plansze). Na tych planszach historia Nilsa Olava (pingwina w armii Norweskiej), psa Judy (armia Brytyjska), niedźwiedzicy Winnipeg (amia Kanadyjska – pierwowzór Kubusia Puchatka), czy pechowego kota Oscara.

 

Czwarty dział zwierzęta na emblematach wojskowych (na zasadzie ciekawostek – 2 plansze)

 

Dyrektor:

Jacek Wawrzynkiewicz

Koordynator projektu:

Kamila Lutek-Urbaniak

Autorzy:

Wioletta Bernat

Konrad Czernielewski

Kamila Lutek-Urbaniak

Piotr Spólnicki

Oprawa graficzna:

Edyta Łaszkiewicz

Pomysł:

Artur Kamiński

Click here to change this text

undefinedundefined